OZE dominują energetykę USA w 2024 roku

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
OZE USA
Źródło: Shutterstock

Według najnowszych danych opublikowanych przez Federalną Komisję Regulacji Energetyki (FERC), odnawialne źródła energii stanowiłt niemal całość – 99,2% – nowych mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych od początku 2024 roku do końca kwietnia. Analiza danych przeprowadzona przez kampanię SUN DAY wykazała, że w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku przyłączono 7899 MW energii słonecznej i 1825 MW wiatrowej. W przypadku biomasy były to 3 MW, a elektrowni wodnych – 1 MW. Pozostałe źródła obejmowały 67 MW z gazu oraz 5 MW z ropy naftowej.

W samym kwietniu do sieci przyłączono 1324 MW w fotowoltaice oraz 737 MW w turbinach wiatrowych. Pozostała moc zainstalowana w kwietniu pochodziła z gazu, zaledwie 16 MW. Od początku roku energia słoneczna stanowiła 80,6% całej nowej mocy oddanej do użytku.

Fotowoltaika była największym źródłem nowych mocy produkcyjnych przez osiem miesięcy z rzędu: od września 2023 roku do kwietnia 2024 roku. Przez sześć z tych ośmiu miesięcy, energetyka wiatrowa zajmowała drugie miejsce.

Rośnie udział OZE w miksie energetycznym

Nowe instalacje zwiększyły udział energii słonecznej w miksie energetycznym USA do 8,56%, powiększając jej przewagę nad hydroenergetyką (7,84%). Obecnie energia wiatrowa stanowi 11,77%. Z włączeniem biomasy (1,13%) i geotermii (0,32%), odnawialne źródła energii teraz stanową 29,62% całkowitej mocy produkcyjnej w USA. Pozycję lidera nadal zajmuje gaz z wartością 43,58%.

Warto zaznaczyć, że w danych przedstawionych przez FERC nie uwzględniono mikroinstalacji. Włączenie tych systemów do analizy zwiększyłoby udział energii słonecznej i wiatrowej w miskie nawet do 25%.

Źródło: solarpowerworldonline.com

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty