Powstanie ogromny magazyn energii o pojemności 230 MWh

Sungrow Power Suply oraz Nofar Energy podpisały umowę, na mocy której w Niemczech powstanie magazyn energii o mocy 116,5 MW. To pierwsza inwestycja tego typu wykorzystująca technologię PowerTitan2.0.

Inwestycje Nofar Energy

Nofar Energy to izraelski deweloper odnawialnych źródeł energii. Najnowszy projekt realizowany w Saksonii-Anhalt we współpracy z chińskim producentem falowników i magazynów energii Sungrow Power Suply, jest pierwszą tak dużą realizacją w Niemczech. Co ciekawe spółka jest aktywna także w naszym kraju. W 2023 roku zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie w województwie warmińsko-mazurskim. Moc elektrowni wynosi 20 MW, a relacje z Electrum zakładają dalsze działania, których efektem ma być oddanie do użytku projektów słonecznych i wiatrowych o mocy do 1,25 GW.

Na czym polega wyjątkowość PowerTitan2.0?

Inwestycja realizowana w Niemczech przewiduje wykorzystanie chłodzonego cieczą systemu magazynowania energii PowerTitan2.0. Jest to nowość w skali światowej, która premierę miała raptem dwa miesiące temu podczas Power Up Your Future – Sungrow PowerTitan2.0 Experience Day.

Kontrakt przewiduje budowę akumulatorowego magazynu energii o mocy 116,5 MW i pojemności 230 MWh. Baterie o pojemności 5 MWh zostaną zintegrowane w kontenerach, co ma zwiększać efektywność i bezpieczeństwo rozwiązania przy jednoczesnym zmniejszeniu potrzebnych nakładów inwestycyjnych (CAPEX) i kosztów operacyjnych (OPEX).

Projekt jest częścią szerszej strategii promowania magazynowania energii w Niemczech

Analizy portalu S&P Global Commodity Insights pokazują, że do 2030 roku w całej Europie zostanie zainstalowanych ponad 140 GW akumulatorowych magazynów energii. Rozwój tego typu systemów jest szczególnie intensywny w Niemczech, gdzie już za kilka lat udział OZE w produkcji energii ma wynieść 80%. Wśród realizowanych działań znajduje się między innymi projekt prowadzony na terenie byłej elektrowni jądrowej w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz szereg inicjatyw podejmowanych przez spółkę RWE. Mowa tu o magazynach sprzężonych z farmami fotowoltaicznymi, między innymi na terenie kopalni odkrywkowej w Garzweiler czy Hambach.

Źródło: energy-storage.news

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE