Jeden z największy europejskich systemów magazynowania energii powstanie w Niemczech

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
magazyn energii Niemcy

Firma Eco Stor planuje budowę akumulatorowego systemu magazynowania energii (BESS) o mocy 300 MW/600 MWh w Saksonii-Anhalt w Niemczech. Będzie to jeden z największych takich projektów w całej Europie.

Dyrektor zarządzający Eco Stor, Georg Gallmetzer potwierdził, że projekt zostanie ukończony w 2025 roku i będzie wymagał inwestycji w wysokości około 250 milionów euro (280 milionów dolarów). Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Konfiguracja projektu

Projekt będzie obejmował sześć bloków ECO STOR ES-50C, każdy o mocy 50 MW/100 MWh. Każdy blok ma stację 110 kV, 16 kontenerów na falowniki i transformatory oraz 32 boxy na akumulatory litowo-jonowe.

Wniosek o pozwolenie na budowę został złożony, a decyzja spodziewana jest w najbliższych tygodniach.

Działalność Eco Stor w Niemczech

Firma Eco Stor niedawno wdrożyła i uruchomiła dwa projekty magazynowania energii w Niemczech. Pierwszy z nich dla firmy inwestycyjnej Obton (27,6 MW/32,4 MWh), drugi dla przedsiębiorstwa energetycznego Verbund (20.7MW/20.7MWh).

Projekt w Saksonii-Anhalt będzie większy niż obecny lider BESS w Niemczech – 72 MW w Werne, wdrożony i należący do firmy energetycznej RWE. RWE jest w trakcie realizacji dwóch projektów – 80 MW/84 MWh i 140 MW/151 MWh (oba w Nadrenii Północnej-Westfalii). Planowana data uruchomienia to 2024 rok.

Zgodnie z danymi Eco Stor, Niemcy dysponują obecnie ponad 1 GW w wielkoskalowych magazynach energii. Największym projektem BESS w Europie pod względem mocy energetycznej jest brytyjski system o pojemności 196 MWh stworzony Harmony Energy.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sól kuchenna

Niemcy testują baterie na bazie soli kuchennej

Niemiecki deweloper Altech Advanced Materials AG (FRA) wprowadził do testów prototyp baterii o pojemności 60 kWh, wykorzystującej zwykłą sól kuchenną zamiast rzadkich i drogich surowców, jak lit czy kobalt. Nowy akumulator, nazwany CERENERGY, został opracowany na bazie technologii sodowo-chlorkowej baterii…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty