Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozważa wsparcie finansowe dla Baltica 2

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
baltica 2
Źródło: Shutterstock

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) rozważa udzielenie wsparcia finansowego na budowę i eksploatację projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Kwota wsparcia, które EBOR zamierza przeznaczyć, wynosi do 300 mln euro (332,5 mln USD). Środki te, jeśli zostaną zatwierdzone, będą udzielone w formie długoterminowego kredytu uprzywilejowanego bez regresu, co oznacza, że spłata kredytu będzie zabezpieczona wyłącznie dochodami generowanymi przez projekt.

Transakcja, jak wynika z informacji opublikowanych na stronie EBOR, obecnie znajduje się na etapie „concept reviewed”, a jej zatwierdzenie planowane jest na 20 listopada 2024 roku. W proces finansowania zaangażowane mają być również inne instytucje, w tym banki komercyjne, agencje eksportowe oraz banki rozwoju.

Prace nad Baltica 2 postępują

Baltica 2 jest częścią ambitnych planów Polski na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, będąc największym projektem tego typu przewidzianym w pierwszej fazie rozwoju offshore w kraju. Jest to wspólne przedsięwzięcie PGE Polska Grupa Energetyczna SA oraz duńskiej firmy Ørsted A/S, lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z harmonogramem, uruchomienie farmy Baltica 2 planowane jest na 2027 rok. Farma ma być wyposażona w turbiny wiatrowe Siemens Gamesa o mocy 14 MW każda, które będą w stanie wytwarzać łącznie 5 TWh czystej energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych setek tysięcy gospodarstw domowych, jednocześnie przyczyniając się do redukcji emisji CO2.

Prace nad realizacją projektu są już zaawansowane. Pod koniec lipca amerykańska firma Ocean Infinity, specjalizująca się w robotyce morskiej, zakończyła badania terenowe, których celem było zidentyfikowanie głazów podpowierzchniowych na obszarze o powierzchni 540 kilometrów kwadratowych, wyznaczonym dla farmy Baltica 2.

Źródło: renewablesnow.com

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty