120 propozycji zmian legislacyjnych w celu rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce

„Biała Księga Nowej Mobilności” przygotowana przez Polską Platformę Elektromobilności (PPE) stanowi pierwszy w Polsce kompleksowy dokument, mający na celu przełamanie głównych przeszkód w rozwoju zrównoważonego transportu. W projekt zaangażowanych jest ponad 250 partnerów, w tym 10 kancelarii prawnych i firm doradczych. Dokument zawiera ponad 120 konkretnych propozycji zmian legislacyjnych w 12 kluczowych obszarach nowej mobilności.

Paulina Hennig-Kloska (Minister Klimatu i Środowiska), Dariusz Klimczak (Minister Infrastruktury), , Krzysztof Hetman (Minister Rozwoju i Technologii),  Dariusz Wieczorek (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego), otrzymali kompleksowy plan rozwoju nowej mobilności w Polsce. „Biała Księga Nowej Mobilności” skupia się na ponad 120 postulatach zmian regulacyjnych i systemowych, których wprowadzenie ma przyspieszyć elektryfikację polskiego transportu.

– W ostatnich latach rozwój nowej mobilności nie znajdował się na liście priorytetów administracji publicznej. W obliczu globalnych trendów konieczne jest wprowadzenie przemysłu motoryzacyjnego w Polsce na drogę transformacji w kierunku zeroemisyjnym. W przeciwnym wypadku stracimy historyczną szansę na wzrost innowacyjności całej gospodarki i na umocnienie pozycji polskich firm w globalnym łańcuchu dostaw. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom PSPA przygotowało zbiór konkretnych, gotowych do wdrożenia rozwiązań regulacyjnych. Inicjując projekt „Białej Księgi” założyliśmy, że na drodze do likwidacji barier rozwoju elektromobilności pierwszym krokiem powinno być ich prawidłowe zidentyfikowanie, a następnie czynne zaangażowanie w projekt tych podmiotów, których bezpośrednio i pośrednio dotyczą nasze postulaty. Od tempa wdrożenia postulatów ujętych w „Białej Księdze” zależy nie tylko tempo dekarbonizacji transportu oraz wzrostu gospodarczego w kolejnych latach, ale również realizacja przez Polskę wymogów wyznaczonych przez unijne regulacje, takie jak np. rozporządzenie AFIR – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Pilne podjęcie działań w obszarze zrównoważonego transportu jest kluczowe dla Polski, która obecnie zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem tempa rozwoju tej dziedziny. Udział samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce wynosi około 4%, co jest ponad trzykrotnie niższe niż średnia unijna. Inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Bułgaria, Węgry, Litwa, Łotwa i Rumunia, mają wyższy udział pojazdów BEV. Infrastruktura ładowania również rozwija się wolniej niż w większości państw UE, co podważa możliwość osiągnięcia celów unijnych.

Wojciech Jakubczak, Dyrektor Rozwoju Organizacji w PSPA  podkreśla, że „Biała Księga Nowej Mobilności” powstała dzięki współpracy z ponad 250 podmiotami z różnych sektorów związanych z zrównoważonym transportem, obejmując wiodące firmy, instytucje finansowe, producentów pojazdów, operatorów infrastruktury ładowania, a także firmy z sektora bateryjnego, nowej mobilności i wielu innych. Przygotowanie dokumentu zajęło ponad 1000 godzin pracy.

Propozycje zmian regulacyjnych zawarte w „Białej Księdze Nowej Mobilności” obejmują szereg obszarów kluczowych dla rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce. Wśród głównych zagadnień znajdują się kwestie dotyczące infrastruktury ładowania, zarówno publicznej, jak i prywatnej, regulacje budowlane, badania techniczne stacji ładowania, aspekty podatkowe i taryfowe, strefy czystego transportu, transport ciężki (eHDV), implementacja dyrektyw RED II/III, Strategia Nowej Mobilności, bezpieczeństwo pożarowe, rozporządzenie dotyczące baterii, wpływ elektromobilności na rozwój gospodarczy, program „Mój Elektryk”, a także pojazdy zautomatyzowane i autonomiczne.

W obszarze infrastruktury, dokument proponuje ułatwienia dla prywatnych stacji ładowania w budynkach wielorodzinnych i zwolnienie nieogólnodostępnych stacji od badań technicznych. W zakresie podatków proponuje odliczenia VAT przy zakupie pojazdów elektrycznych, a także wyłączenie stacji ładowania spod podatku od nieruchomości. Propozycje obejmują także stworzenie stref czystego transportu bez ograniczeń godzinowych i zwiększenie wsparcia dla transformacji przemysłu motoryzacyjnego.

Źródło: pspa.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE