Cyfrowe bliźniaki pomogą wychwytywać dwutlenek węgla

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
cyfrowe bliźniaki

Norweski dostawca oprogramowania przemysłowego Kongsberg Digital oraz krajowy producent nawozów i amoniaku Yara International, zawarły dwuletnią umowę, na mocy której Kongsberg Digital opracuje technologię cyfrowego bliźniaka dla fabryk w Herøya w Norwegii i Sluiskil w Holandii.

Yara International stawia na nowoczesne technologie

Umowa podpisana na początku maja obejmuje projekt operacyjny dla dwóch zakładów produkcyjnych Yara w Herøya w Norwegii oraz Sluiskil w Holandii. Pierwszy z nich będzie wykorzystywał dane przemysłowe z fabryki w połączeniu z danymi technicznymi i dokumentacją sprzętu. Na tej podstawie zostanie utworzona kontekstowa powierzchnia robocza ze szczegółowymi modelami 3D zakładu i jednostek powiązanych. Immanentnym elementem projektu jest także powiązanie tych modeli z informacjami zebranymi z zamontowanych czujników i innych źródeł danych. Tak skonstruowana powierzchnia robocza pomoże osobom zarządzającym w podjęciu optymalnej decyzji we właściwym czasie, dostarczając odpowiednich informacji.

Technologia cyfrowego bliźniaka zostanie również wdrożona w projekcie wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie Yara w Sluiskil w Holandii. Aktualnie prowadzone są tam roboty mające na celu utworzenie jednostki wychwytywania CO2, która przekształca dwutlenek węgla w ciecz. Według założeń projektu, każdego roku instalacja ma wychwytywać 800 tys. ton dwutlenku węgla. Po jego skropleniu zostanie on przetransportowany statkami do miejsca składowania na Morzu Północnym. W ten sposób Yara realizuje politykę dekarbonizacji przemysłu.

Co na ten temat mówią przedstawiciele zaangażowanych firm?

Merete Østby, przedstawiciel managementu w Yara tak komentuje umowę: „Nasza firma współpracuje z kilkoma partnerami w ramach programu cyfryzacji. Wybraliśmy Kongsberg Digital ze względu na rozwiązania techniczne i elastyczny interfejs użytkownika. Yara jest pierwszą całkowicie norweską firmą przemysłową, która korzysta z technologii cyfrowych bliźniaków marki Kongsberg. Oczekujemy, że dzięki wdrożeniu znacznie poprawią się procesy wewnętrzne, co przełoży się na pozytywne efekty w zakresie inżynierii, konserwacji i operacji”.

Entuzjazmu nie kryje także Shane McArdle, dyrektor generalny Kongsberg Digital: „To fantastyczne wyróżnienie dla Kongsberg Digital (…) to kamień milowy, ponieważ ta umowa pokazuje, jak wykorzystujemy technologię cyfrowych bliźniaków i jak radzimy sobie z typowymi wyzwaniami w branży procesowej i chemicznej”.

Źródło: offshore-energy.biz

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty