Chiny ogłaszają 56 projektów magazynowania energii

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
Chiny magazyny energii

Chiny ogłosiły szczegóły 56 pilotażowych projektów magazynowania energii. Inicjatywy mają pomóc dostosować zdolności energetyczne Chin do swojego rosnącego sektora energii wiatrowej i słonecznej.

Bardzo duży wzrost Chin w zakresie energii zielonej został niedawno doceniony przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, jako wspomaganie osiągnięcia celu szczytu klimatycznego COP28 polegającego na potrojeniu odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

W zeszłym roku Chiny uruchomiły tyle instalacji fotowoltaicznych, ile cały świat w 2022 roku, natomiast moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych wzrosła 66% w skali roku. W takiej sytuacji konieczne jest uelastycznienie sieci, właśnie poprzez magazyny energii.

Nowe inwestycje w magazyny energii

W ubiegłym miesiącu Narodowa Administracja Energii Chin opublikowała szczegóły 56 projektów pilotażowych. Mają one pokazać, jak zróżnicowany jest sektor magazynowania energii w kraju.

Największym z nich pod względem mocy jest projekt magazynowania energii sprężonego powietrza zlokalizowany w północnej prowincji Gansu (300 MW/1800 MWh). Warto zaznaczyć, że nie jest jedyny projekt magazynowania energii sprężonego powietrza na liście opublikowanej przez Narodowa Administrację Energii.

Nie zapomniano również o projektach opartych na bateriach litowo-jonowych, z których największym jest instalacja o mocy 550 MW/1100 MWh zlokalizowana w regionie Wewnętrznej Mongolii.

Na liście znajduje się także pilotowy projekt magazynowania energii dwutlenku węgla o mocy 10 MW/80 MWh. Podobny projekt jest obecnie rozwijany we Włoszech, a deweloper zdobył wsparcie od funduszu innowacji energetycznych Billa Gatesa i Unii Europejskiej.

Spośród mniej popularnych technologii, z pewnością należy wyróżnić projekt grawitacyjnego magazynowania energii o mocy 26 MW/100 MWh w prowincji Jiangsu, na północ od Szanghaju. Najprawdopodobniej mowa tu o instalacji o pojemności 100 MWh, która została uruchomiona w zeszłym roku przez szwajcarską firmę Energy Vault.

Wreszcie, na liście znajdują się także trzy projekty wykorzystujące koła zamachowe do magazynowania energii, z których największy ma pojemność 100 MWh.

Niedawno ogłoszono również, że Chiny planują przekształcić pojazdy elektryczne w mobilne baterie, które wspierałyby sieć. Testy nowego systemu dwukierunkowego ładowania mają rozpocząć się w dużych miastach w przyszłym roku.

Źródło: rechargenews.com

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty