Amazon inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
amazon energetyka wiatrowa

Amazon podpisał z Vortex Energy Polska, spółką należącą do Vitol umowę na zakup 53 MW energii z dwóch farm wiatrowych. Łącznie, projekty zlokalizowane w Jastrowiu i Okonku w województwie wielkopolskim wyprodukują rocznie ok. 113 000 MWh energii, co zasilić ma ponad 50 000 polskich gospodarstw domowych.

Inwestycje te zwiększą całkowitą moc inwestycji Amazon w OZE w Polsce do ponad 140 MW. Farmy wiatrowe mają rozpocząć pracę w drugiej połowie 2025 r.

„Amazon inwestuje i rozwija się w Polsce od ponad 10 lat. Budujemy cyfrową gospodarkę przyszłości, która jest solidna i zrównoważona. Odnawialne źródła energii są jednym z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyspieszenie transformacji energetycznej w naszym kraju. Jednocześnie – jako największy na świecie nabywca energii odnawialnej – jesteśmy dumni, że umożliwiając budowę tych dwóch farm wiatrowych, jesteśmy bliżej osiągnięcia naszych celów, a także wspierania ambitnych planów polskiego rządu w zakresie ekologizacji sieci” – powiedział Sławomir Płonka – dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej podczas konferencji prasowej.

Energia nie tylko z wiatru

W 2022 r. Amazon podpisał umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach na Dolnym Śląsku o mocy 87 MW. Według oficjalnych informacji już w maju br. powinna ona rozpocząć produkcję energii w ilości ponad 120 000 MWh rocznie. Rok wcześniej amerykański gigant handlowy uruchomił w Świebodzinie zrobotyzowane centrum logistyczne, na dachu którego zamontowano 3900 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ponad 8600 m2 i mocy 1,75 MW, co wystarczyłoby do zasilenia ok. 480 domów rocznie.

Amazon pojawił się na polskim rynku w 2014 r. i od tamtej pory zainwestował u nas ponad 20 mld zł w infrastrukturę obejmującą m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, co przyczyniło się do utworzenia ponad 70 tys. nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy do roku 2022.

źródło: pap.pl

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty