Ile można zaoszczędzić na ładowaniu magazynu energii z sieci? Porównujemy G12 i taryfę dynamiczną
Jesienią magazyn energii nie musi czekać na nadwyżki z fotowoltaiki. Gdy produkcja PV zaczyna spadać, coraz większego znaczenia nabiera ładowanie baterii z sieci wtedy, gdy prąd jest tańszy, i wykorzystywanie zgromadzonej energii w godzinach wyższych cen. Ile można na tym realnie zaoszczędzić? Sprawdzamy na przykładzie magazynu energii o pojemności 10 kWh i porównujemy dwa warianty: klasyczną taryfę G12 oraz taryfę dynamiczną.
W poprzednim artykule wyjaśnialiśmy, jak zmienia się sposób pracy magazynu energii jesienią i zimą, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje coraz mniej energii. Jednym z możliwych scenariuszy jest wtedy arbitraż cenowy, czyli wykorzystanie różnic pomiędzy tańszymi i droższymi godzinami poboru energii z sieci.
Zobacz też: Fotowoltaika jesienią i zimą produkuje mniej. Co wtedy dzieje się z magazynem energii? – e-magazyny.pl
Magazyn energii 10 kWh jesienią – jakie przyjmujemy założenia?
Żeby porównać oba rozwiązania, przyjmijmy prosty i powtarzalny scenariusz dnia w chłodniejszej części roku, w którym instalacja fotowoltaiczna nie generuje istotnych nadwyżek, a magazyn ładowany jest przede wszystkim z sieci.
Zakładamy:
- magazyn energii pozwalający dostarczyć do instalacji domowej 10 kWh energii,
- sprawność pełnego cyklu ładowania i rozładowania na poziomie około 90%,
- ładowanie baterii w tańszych godzinach i wykorzystanie zgromadzonej energii w droższej części doby,
- brak uwzględnienia kosztu degradacji baterii i ewentualnych kosztów serwisowych,
- w przypadku G12 – rzeczywiste stawki na przykładzie taryf ENEA i ENEA Operator obowiązujących w 2026 r.,
- w przypadku taryfy dynamicznej – modelowe ceny służące pokazaniu mechanizmu arbitrażu.
Sprawność magazynu ma tutaj duże znaczenie. Dla uproszczenia przyjmujemy, że chcemy dostarczyć z magazynu do instalacji domowej 10 kWh energii. Przy sprawności pełnego cyklu wynoszącej 90% wymaga to pobrania z sieci około 11,1 kWh.
Oznacza to, że sama różnica pomiędzy tanią i drogą godziną nie wystarczy. Spread cenowy musi być na tyle duży, aby pokryć także straty powstające podczas ładowania i rozładowywania baterii.
G12: przewidywalny arbitraż każdego dnia
Taryfa G12 dzieli dobę na tańszą i droższą strefę. Jej największą zaletą z punktu widzenia magazynu energii jest przewidywalność – właściciel instalacji z góry wie, w których godzinach ładowanie baterii będzie tańsze. Nie istnieje jednak jedna ogólnopolska cena energii w taryfie G12. Końcowy koszt poboru 1 kWh zależy zarówno od ceny sprzedaży energii, jak i od taryfy lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. Dla zobrazowania mechanizmu posłużmy się taryfami ENEA i ENEA Operator obowiązującymi w 2026 r.
Cena samej energii elektrycznej w taryfie G12 ENEA wynosi brutto:
- 0,4205 zł/kWh w strefie nocnej,
- 0,7170 zł/kWh w strefie dziennej.
Do tego dochodzą zmienne opłaty dystrybucyjne. Od 1 lutego 2026 r. ENEA Operator stosuje w G12 składnik zmienny stawki sieciowej w wysokości 0,1123 zł/kWh w nocy oraz 0,3418 zł/kWh w dzień. Stawka jakościowa wynosi 0,0408 zł/kWh, opłata OZE 8,98 zł/MWh, a opłata kogeneracyjna 3,69 zł/MWh.
Po zsumowaniu ceny energii oraz składników dystrybucyjnych zależnych od ilości pobranej energii otrzymujemy w przybliżeniu:
- tańsza strefa: 0,586 zł/kWh,
- droższa strefa: 1,112 zł/kWh.
Nie doliczamy tutaj do każdego cyklu opłat stałych, takich jak miesięczna opłata sieciowa czy abonamentowa, ponieważ gospodarstwo ponosi je niezależnie od tego, czy danego dnia magazyn zostanie wykorzystany do arbitrażu.
Ile daje jeden pełny cykl?
Koszt pobrania 11,1 kWh energii potrzebnej do późniejszego wykorzystania 10 kWh wynosi:
11,1 kWh × 0,586 zł = około 6,51 zł.
Gdybyśmy tej energii nie zgromadzili wcześniej w magazynie, zakup 10 kWh w drogiej strefie kosztowałby:
10 kWh × 1,112 zł = około 11,12 zł.
Różnica wynosi więc około:
4,61 zł oszczędności na jednym pełnym cyklu.
Jeżeli podobny cykl udałoby się realizować codziennie przez około 150 dni sezonu jesienno-zimowego, teoretyczna korzyść wyniosłaby około:
4,61 zł × 150 = około 690 zł.
Jest to jednak wynik przed uwzględnieniem ekonomicznego kosztu zużycia baterii.
Warto przy tym zaznaczyć, że jest to tylko przykład dla konkretnego sprzedawcy i operatora. Stawki u innych dostawców i OSD mogą być inne. Prezes URE zatwierdził na 2026 r. taryfy czterech sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych operatorów dystrybucyjnych. Średnia zatwierdzona cena samej energii dla gospodarstw domowych wynosi od 1 stycznia 2026 r. 495,16 zł/MWh, czyli około 0,495 zł/kWh netto, ale nie jest to jeszcze pełny koszt 1 kWh widoczny na rachunku odbiorcy.
Taryfa dynamiczna: większy potencjał, ale bez gwarancji
W taryfie dynamicznej nie ma jednej stałej ceny energii obowiązującej w całej strefie. Cena zmienia się wraz z sytuacją na rynku hurtowym. Zgodnie z definicją stosowaną przez URE umowa z ceną dynamiczną odzwierciedla zmiany cen na rynku energii, w szczególności na rynku dnia następnego i rynku dnia bieżącego, w odstępach odpowiadających co najmniej okresowi rozliczania niezbilansowania, który wynosi obecnie 15 minut. Konkretne oferty detaliczne mogą jednak nadal wykorzystywać ceny godzinowe.
Przykładowo oferta dynamiczna ENEA wykorzystuje godzinowe ceny Rynku Dnia Następnego TGE, do których sprzedawca dolicza określone w cenniku składniki. W aktualnym cenniku jednym z nich jest składnik kosztowo-marżowy w wysokości 0,0820 zł/kWh netto. To ważne, ponieważ cena widoczna na rynku hurtowym nie jest jeszcze końcowym kosztem pobrania energii przez gospodarstwo domowe. Do ceny sprzedaży dochodzą m.in. składniki wynikające z oferty sprzedawcy oraz opłaty dystrybucyjne.
Jesienią sytuacja zaczyna stopniowo różnić się od warunków letnich. Produkcja z fotowoltaiki maleje, dni stają się krótsze, a udział energii z własnej instalacji w pokrywaniu wieczornego zużycia spada. Atrakcyjne okna cenowe mogą pojawiać się nocą, przy niższym zapotrzebowaniu, ale także w okresach wysokiej generacji z energetyki wiatrowej. Droższe godziny często pojawiają się natomiast podczas porannego lub wieczornego szczytu zapotrzebowania.
Dla zobrazowania mechanizmu przyjmijmy modelowy dzień, w którym łączny krańcowy koszt poboru energii – obejmujący cenę energii i zmienne składniki rozliczenia – wynosi:
- w tanim oknie: 0,52 zł/kWh brutto,
- w drogim oknie: 1,20 zł/kWh brutto.
Nie są to oficjalne, stałe stawki taryfy dynamicznej. To przykładowe wartości pozwalające pokazać, jak działa arbitraż przy wystarczająco dużej różnicy cen.
Koszt ładowania magazynu wyniósłby:
11,1 kWh × 0,52 zł = około 5,77 zł.
Koszt 10 kWh, których dzięki magazynowi nie trzeba kupować podczas droższego szczytu:
10 kWh × 1,20 zł = 12,00 zł.
Oszczędność na jednym pełnym cyklu wynosi więc około:
12,00 zł – 5,77 zł = 6,23 zł.
W takim modelowym dniu taryfa dynamiczna wypada lepiej od przedstawionego wcześniej przykładu G12. Różnica wynosi około 1,62 zł na pełnym cyklu.
Nie oznacza to jednak, że taki wynik będzie osiągany każdego dnia.
Dynamiczna taryfa nie oznacza większej oszczędności każdego dnia
W przypadku G12 różnica pomiędzy strefami jest znana z góry. W taryfie dynamicznej sytuacja zmienia się z dnia na dzień.
Jednego dnia różnica pomiędzy najtańszymi i najdroższymi godzinami może być bardzo duża, dzięki czemu magazyn energii pozwoli zaoszczędzić więcej niż przy klasycznej taryfie dwustrefowej. Innym razem ceny przez większą część doby będą do siebie zbliżone i wykonanie dodatkowego cyklu baterii wyłącznie w celu arbitrażu może mieć niewielki sens.
Dane URE dotyczące 2025 r. dobrze pokazują skalę tych różnic. Średnia roczna cena energii osiągana przez klientów taryf dynamicznych u poszczególnych sprzedawców wynosiła od 476 do 769 zł/MWh. Tylko odbiorcy czterech spośród dziesięciu analizowanych sprzedawców uzyskali średnią poniżej obowiązującego wówczas poziomu 500 zł/MWh. URE wskazuje, że duże znaczenie miał przede wszystkim profil zużycia odbiorców. To dobry przykład pokazujący, że sama zmiana taryfy na dynamiczną nie gwarantuje oszczędności.
Taryfa dynamiczna najlepiej współpracuje z magazynem wyposażonym w odpowiedni system EMS lub HEMS, który potrafi automatycznie analizować ceny energii i dostosowywać harmonogram ładowania oraz rozładowywania baterii. Ręczne wybieranie najtańszych godzin każdego dnia szybko staje się mało praktyczne.
Ile naprawdę może dać arbitraż na magazynie energii?
Same ceny zakupu energii to tylko część równania. W praktyce o końcowym wyniku decyduje kilka dodatkowych czynników.
- Sprawność magazynu energii. Każde ładowanie i rozładowanie oznacza straty. Im niższa sprawność całego układu, tym większa musi być różnica cen pomiędzy momentem ładowania i rozładowania.
- Zużycie baterii. Każdy pełny cykl wpływa na stopniową degradację ogniw. Jeżeli magazyn wykonuje dodatkowy cykl niemal każdego dnia wyłącznie w celu arbitrażu, należy uwzględnić również ekonomiczną wartość jego zużycia.
- Opłaty związane z taryfą dynamiczną. Sprzedawca może naliczać własne składniki ceny oraz opłatę handlową. Przykładowo w cenniku dynamicznym ENEA opłata handlowa wynosi obecnie 22,29 zł brutto miesięcznie, a przy e-fakturze 9,99 zł brutto miesięcznie. Dlatego przed zmianą taryfy należy porównywać cały model rozliczeń, a nie wyłącznie ceny publikowane na rynku hurtowym.
- Automatyka sterująca. Przy G12 wystarczy stosunkowo prosty harmonogram. Przy cenach dynamicznych największy potencjał daje system, który na bieżąco wybiera najbardziej opłacalne momenty ładowania i rozładowywania.
- Profil zużycia budynku. To szczególnie ważne w domach z pompą ciepła, samochodem elektrycznym czy ogrzewaniem elektrycznym. Jeżeli dużą część zużycia można bezpośrednio przesunąć na tanie godziny, magazyn nie zawsze będzie potrzebny do wykorzystania pełnej korzyści wynikającej z tańszej energii.
G12 czy taryfa dynamiczna – co bardziej opłaca się z magazynem energii?
Na podstawie naszego przykładu jeden pełny cykl magazynu pozwala uniknąć około 4,61 zł kosztów w G12, natomiast w modelowym dniu taryfy dynamicznej około 6,23 zł. Nie oznacza to jednak, że taryfa dynamiczna będzie automatycznie lepszym rozwiązaniem dla każdego właściciela magazynu energii.
G12 wygrywa przede wszystkim przewidywalnością. Użytkownik zna godziny tańszego prądu z wyprzedzeniem, a konfiguracja pracy magazynu może być stosunkowo prosta.
Taryfa dynamiczna daje natomiast większą elastyczność i potencjalnie większe oszczędności, zwłaszcza w dniach, w których różnica pomiędzy najtańszymi i najdroższymi godzinami jest wysoka. Wymaga jednak lepszej automatyki i zaakceptowania tego, że wynik każdego dnia będzie inny.
Porównanie magazynu 10 kWh
| Wariant | Koszt ładowania | Uniknięty koszt zakupu energii | Oszczędność na cyklu |
|---|---|---|---|
| G12 – przykład ENEA/ENEA Operator 2026 | ok. 6,51 zł | ok. 11,12 zł | ok. 4,61 zł |
| Taryfa dynamiczna – modelowy dzień | ok. 5,77 zł | 12,00 zł | ok. 6,23 zł |
W modelowym dniu przewaga taryfy dynamicznej wynosi więc około 1,62 zł na jednym pełnym cyklu. W praktyce może być zarówno większa, jak i mniejsza, a w części dni arbitraż na cenach dynamicznych może nie być opłacalny w ogóle. Największy potencjał pojawia się wtedy, gdy system sterowania potrafi wykorzystywać tylko te dni i godziny, w których spread cenowy jest odpowiednio wysoki.
Czy warto zmieniać taryfę tylko dla arbitrażu?
Sam magazyn energii nie sprawia jeszcze, że taryfa dynamiczna będzie bardziej opłacalna. Kluczowe są ceny energii, sposób sterowania baterią oraz profil zużycia konkretnego gospodarstwa domowego. Jesienią znaczenie takiego sterowania może stopniowo rosnąć. Produkcja PV maleje, wieczorne zużycie częściej przypada już po zachodzie słońca, a magazyn coraz rzadziej może liczyć na pełne naładowanie wyłącznie z nadwyżek fotowoltaicznych.
W domu o wysokim zużyciu energii – np. z pompą ciepła – nawet kilkadziesiąt groszy czy kilka złotych różnicy na pojedynczym cyklu może w skali wielu miesięcy mieć znaczenie. Z drugiej strony część korzyści można uzyskać także przez bezpośrednie przesuwanie pracy energochłonnych urządzeń na tańsze godziny, bez angażowania baterii.
Dlatego przed zmianą taryfy warto przeanalizować nie jeden modelowy dzień, lecz przynajmniej kilka tygodni rzeczywistego zużycia energii oraz historycznych cen. Najważniejszy wniosek jest prosty: jesienią i zimą magazyn energii może aktywnie obniżać koszty energii także wtedy, gdy fotowoltaika produkuje mniej. W G12 robi to w sposób przewidywalny, natomiast w taryfie dynamicznej może wykorzystywać większe wahania cen – ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście pojawia się wystarczająco duży spread.
O tym, który wariant okaże się bardziej opłacalny, decyduje więc nie sama bateria, lecz przede wszystkim cena energii, profil zużycia i sposób sterowania magazynem.
Źródła:
Dodaj komentarz