Pierwszy system fotowoltaiczny w Europie – od 40 lat podłączony do sieci

Ticino uważane jest za najbardziej słoneczny region Szwajcarii. Nie dziwi więc fakt, że pierwszy system fotowoltaiczny w Europie został podłączony do sieci publicznej właśnie tam. To było w 1982 roku.

Pierwszy system fotowoltaiczny przyłączony do sieci

Ticino Solare, w skrócie TISO -10, został zainstalowany na dachu budynku uczelni technicznej w pobliżu Lugano. W dniu 13 maja 1982 roku do sieci popłynęła pierwsza energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną. Moc zainstalowana: 10 kWp – stąd 10 w nazwie. Instalację zainstalowano w południowej orientacji. Jak się okazuje, system fotowoltaiczny z 288 modułami działa do dziś i zapewnia moc cały czas na prawie takim samym poziomie co kiedyś.

To było wyjątkowe jak na tamte czasy. Energia słoneczna w 1982 roku nie była jeszcze popularna:

Cena za wat w przypadku modułów TISO była 100 razy wyższa niż obecnie, a ogniwa słoneczne były produkowane z odpadów krzemowych przemysłu elektronicznego. Tour de Sol, pierwszy wyścig z pojazdami napędzanymi energią słoneczną, dał fotowoltaice impuls w Szwajcarii.

Mauro Caccivio, kierownik laboratorium fotowoltaiki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych SUPSI w Ticino

Następnie, wraz z masową produkcją modułów PV, ceny zaczęły spadać. Utrzymywanie się tej tendecji oraz dążenie do dekarbonizacji dostaw energii ostatecznie przyczyniło się do większego rozpowszechnienia fotowoltaiki.

Czym się wyróżnia TISO-10?

Przedstawiciele magazynu Energeiaplus (internetowy magazyn Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Energii) rozmawiali na ten temat z Mauro Caccivio, kierownikiem laboratorium fotowoltaiki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych SUPSI w Ticino.

TISO niewątpliwie miało znaczenie dla późniejszego masowego rozpowszechnienia energii słonecznej:

W 1982 roku moduły słoneczne jeszcze nie były masowym produktem, więc były drogie. Używano ich przeważnie do zaopatrywania w energię chat w górach. Celem projektu Tiso było dokładne i stałe monitorowanie zmian wydajności. To doprowadziło do współpracy z European Joint Research Test Center, położonym 50 km od Lugano. Pomysł był początkiem badań nad energią słoneczną w Ticino i doprowadził do utworzenia Laboratorium Fotowoltaiki w SUPSI.

Mauro Caccivio

Badanie instalacji po 35 latach działania

Stan, tekstura, kolor i wydajność ogniw słonecznych były regularnie sprawdzane i mierzone. Badanie po 35 latach eksploatacji wykazało, że ogniwa posiadają oznaki starzenia takie jak: korozja, miejsca spalone (hot spots), pęknięcia ogniw lub defekty kabli łączących. Jednak większość modułów nadal funkcjonowała dobrze i wciąż dostarczała co najmniej 80% mocy w stosunku do całości.

Obecne wskaźniki wydajności modułów PV

Długotrwała obserwacja systemu PV, takiego jak TISO, dostarcza badaniom ważnych spostrzeżeń na temat mechanizmów starzenia się oraz efektywnych symulowania ich w sposób przyspieszony.

Mauro Caccivio

Mauro Caccivio mówi, że większość modułów sprzed 40 lat wciąż dobrze pracuje zapewniając no najmniej 80% mocy. Natomiast producenci paneli słonecznych gwarantują zazwyczaj żywotność od 25 do 30 lat.

Po 20 latach eksploatacji, w ramach projektu SUPSI i JRC przeprowadzono próbę oszacowania średniego czasu awarii Tiso. Jaki jest wniosek? Na podstawie przyspieszonych testów żywotności można założyć, że moduły mogą nadal dostarczać użyteczną energię elektryczną przez 10-15 lat. W rzeczywistości moduły przekroczyły prognozy, co się okazało przy aktualizacji po 35 latach. Punkty krytyczne, takie jak problemy z izolacją i hotspoty, zostały prawidłowo zidentyfikowane.

Mauro Caccivio

Przyszłość jest jasna i słoneczna!

Od przyłączenia do sieci pierwszego systemu fotowoltaicznego minęło 40 lat. Przez ten czas Szwajcaria znacznie się rozwinęła pod względem energetyki słonecznej, posiada know-how i doświadczenie. Postępy są znaczne, czego dowodem są osiągnięcia niektórych szwajcarskich firm.

Meyer Burger Group z siedzibą w Thun BE planuje w tym roku zwiększyć produkcję paneli PV do 1,4 GW, a do 2027 roku produkować 7 GW/rok. Kilka szwajcarskich firm przoduje w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami, aby wykorzystać roczny potencjał produkcji energii elektrycznej z dachów i fasad w wysokości 67 TWh.

Mauro Caccivio

Źródła:

SEIT 40 JAHREN AM NETZ – DIE ERSTE PHOTOVOLTAIKANLAGE EUROPAS, Energeiaplus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE