Izabela Kędroń: Zielona rewolucja w Polsce jest faktem

Rozmowa z Izabelą Kędroń, prezes zarządu Sun Hunter, o rozwoju fotowoltaiki w Polsce i najciekawszych projektach zrealizowanych przez jej firmę.

Czy Polska to kraj zielonej rewolucji?

Zielona rewolucja w Polsce jest faktem a polski, tak jak i globalny przyrost mocy w OZE, bije rekordy.  Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich segmentów odnawialnych źródeł energii. Technologie stają się dostępne dla indywidualnego Kowalskiego oraz dla biznesu. Dotychczasowe rozwiązania finansowe i prawne pozwalają mieć nadzieję, że w 2025 roku Polska może osiągnąć co najmniej 8 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Jednak mimo optymistycznych scenariuszy transformacji wciąż potrzebujemy wielkich nakładów i dobrego programu. Jest to cel i wyzwanie dla całego sektora energetycznego.

Poza programem i finansowaniem istotne są również kompetencje. Takie firmy jak Sun Hunter, które łączą w sobie wiedzę i doświadczenia z zakresu pozyskiwania funduszy na inwestycje, projektowania i nadzoru wykonawczego, są nieocenione, gdyż biorą aktywny i istotny udział na każdym etapie inwestycji.

Dotychczasowe rozwiązania finansowe i prawne pozwalają mieć nadzieję, że w 2025 roku Polska może osiągnąć co najmniej 8 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Podczas tego Kongresu Sun Hunter zostało wyróżnione nagrodą za istotny wpływ na kształt i rozwój odnawialnych źródeł energii. Ogromne gratulacje! Proszę nam powiedzieć o osiągnięciach firmy, z których jest Pani najbardziej dumna?

Oczywiście zdecydowanie jestem dumna z projektów, które zrealizowaliśmy, ale o nich trochę później. W kategorii osiągnięć bowiem warto zacząć od wartości i potencjału firmy, które są budowane od lat.

Mówi się, że firma to ludzie i faktycznie tak jest w Sun Hunter. Zespół projektantów, elektroenergetyków, project managerów, inspektorów nadzoru, ekspertów prawa energetycznego, budowlanego i środowiskowego to ekipa, która każdy projekt kończy sukcesem.

Tak profesjonalny zespół ekspertów pozwala też na ogromny wachlarz usług, jaki Sun Hunter oferuje swoim klientom. Projektujemy instalacje PV, realizujemy i zarządzamy projektami inwestycyjnymi, doradzamy w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenie na każdym etapie inwestycji. Przygotowujemy development projektów PV oraz projektujemy projekty budowlane, zamienne – wykonawcze dla firm wykonawczych, które budują farmy fotowoltaiczne. Zajmujemy się też przygotowywaniem projektów instalacji dachowych dla biznesu. Zapewniamy naszym klientom gwarancję optymalizacji kosztów i maksymalnego wykorzystania zalet nieruchomości pod inwestycję i sukces w ich realizacji.

Z drugiej strony to też liczba i różnorodność projektów, dzięki którym funkcjonujemy na rynku, ale i budujemy doświadczenie poszerzając swoje portfolio klientów. I tutaj warto powiedzieć szczegółowo o kilku wybranych.

W projekcie Zwartowo całkowita moc zainstalowana elektrowni słonecznej w projekcie budowlanym wyniosła 144 991,86 kWp: 367 068 sztuk modułów fotowoltaicznych o mocy 395 Wp każdy, 642 inwertery o mocy znamionowej 185 kW każdy. (…) Inwestycja stanowić będzie największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przez 10 lat w Sun Hunter zaprojektowali Państwo instalacje o mocy ponad 2,5 GW. Które projekty pamięta Pani jako największe wyzwania? 

Było ich kilka…

Firma Sun Hunter przygotowała projekt budowlany elektrowni słonecznej o mocy zainstalowanej 4 999,54 kWp, w miejscowości Jaworzno dla spółki Tauron Wytwarzanie. Na terenie inwestycji zainstalowano 12 194 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 410 Wp oraz 19 sztuk falowników o mocy nominalnej 225 kW. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na konstrukcjach montażowych mocowanych do stóp betonowych. Produkowana energia z falowników jest transferowana do średniego napięcia przez 3 stacje transformatorowe i oddawana do sieci. Elektrownia została wybudowana i już produkuje energię.

Byliśmy też odpowiedzialni za przygotowanie projektu budowlanego farmy fotowoltaicznej na terenie kwatery zrekultywowanego składowiska odpadów paleniskowych elektrowni Jaworzno III w Mysłowicach – Dziećkowicach, również dla Tauron Wytwarzanie S.A. Łączna moc farmy wyniosła 37,136 MW. Elektrownia zajmie obszar ok. 51,50 ha. Na farmie zaprojektowano 94 016 sztuk paneli fotowoltaicznych (o mocy 395 Wp każdy), 173 sztuk inwerterów oraz 14 stacji transformatorowych. Projekt uzyskał już prawomocne pozwolenie na budowę.

Z kolei w projekcie Zwartowo całkowita moc zainstalowana elektrowni słonecznej w projekcie budowlanym wyniosła 144 991,86 kWp: 367 068 sztuk modułów fotowoltaicznych o mocy 395 Wp każdy, 642 inwertery o mocy znamionowej 185 kW każdy. Elektrownia zlokalizowana będzie w miejscowości Zwartowo, gmina Choczewo, powiat wejherowski, województwo pomorskie. Całkowita powierzchnia terenu zajęta przez inwestycję wynosi 320,93 ha. Przewiduje się przyłączenie inwestycji do projektowanego Głównego Punktu Odbioru (GPO), który zlokalizowany będzie na działkach, na których realizowana będzie elektrownia słoneczna. Inwestycja stanowić będzie największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szerszym w zakresie był projekt na Filipinach (Arayat, prowincja Pampanga), który obejmował również dobór i zestawienie materiałów. Moc elektrowni zainstalowana w panelach fotowoltaicznych wyniosła 72 MW. Wykorzystano 62 328 sztuk paneli o mocy 535W i 71 568 szt. paneli o mocy 540 W. Panele za pomocą skrzynek przyłączeniowych DC połączone zostały z 8 centralnymi inwerterami, siedmioma o mocy 6,8 MVA i jednym o mocy 3,4 MVA. Biuro przygotowało plan zagospodarowania terenu polegający na rozmieszczeniu stołów konstrukcyjnych wraz z panelami, umiejscowieniu inwerterów centralnych, zaplanowaniu układu komunikacyjnego i poprowadzeniu tras kablowych. Przygotowane zostały rysunki techniczne instalacji odgromowej i uziemienia. Od strony elektrycznej, projekt zawierał przygotowanie schematu połączeń paneli na PZT oraz schematów elektrycznych połączeń paneli z skrzynkami DC oraz skrzynek DC z inwerterami centralnymi. Projekt obejmował również dobór i zestawienie materiałów.

Jak widać w opisach tych projektów były to inwestycje zróżnicowane, ale bardzo duże lub, jak w przypadku Zwartowa, największe w Europie Środkowo-Wschodniej. Takie projekty nie mogą być proste logistycznie a ryzyko niepowodzenia istnieje na każdym etapie.

Temat cyklu życia farmy fotowoltaicznej jest stosunkowo młody, aczkolwiek modny ostatnio w mediach. Śledzimy z uwagą rozwój technologii, która powstaje przy pomocy naukowców z Akademii Górniczo- Hutniczej wraz z firmą 2loop Tech S.A. Ich działania mają ambicje uczynienia Polski liderem w zakresie odzyskiwania w 99% surowców z zużytych paneli.

Sun Hunter doradza w pozyskiwaniu finansowania na projekty PV. Przygotowują Państwo projekty budowlane oraz zajmują się projektami wykonawczymi, a także robią audyty projektów PV. Chciałabym zapytać czy przy tak kompleksowej działalności biorą Państwo pod uwagę cały cykl życia farmy fotowoltaicznej? A w szczególności możliwości recyklingu paneli?

Temat cyklu życia farmy fotowoltaicznej jest stosunkowo młody, aczkolwiek modny ostatnio w mediach. Śledzimy z uwagą rozwój technologii, która powstaje przy pomocy naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z firmą 2loop Tech S.A. Ich działania mają ambicje uczynienia Polski liderem w zakresie odzyskiwania w 99% surowców ze zużytych paneli. Wiemy, że prace są już w bardzo zawansowanym stadium i trzymamy kciuki za powodzenie. Mamy świadomość, że w ciągu najbliższych lat do utylizacji będzie około 100 tysięcy ton paneli.

W Polsce rozpoczęły swoją działalność firmy, które podejmują się recyklingu paneli fotowoltaicznych, ale wciąż jeszcze pozostają do wyjaśnienia kwestie prawne w zakresie dyrektywy 2012/19/WE oraz sankcji związanych z recyklingiem. W rzeczywistości biznes recyklingu paneli jeszcze nie działa, gdyż na razie odpadów nie ma, a wejście biznesu w ten sektor to inwestycja w technologię i uregulowanie zagmatwanych przepisów dotyczących odpadów.

Doradzają Państwo również jednostkom samorządu terytorialnego. Jakie lokalne działania według Pani mają największe globalne skutki dla środowiska?

Największe skutki dla środowiska mogą przynosić w skali lokalnej działania ukierunkowane na dywersyfikację źródeł energii i inwestowanie w energię ze źródeł odnawialnych. Te dwa działania, moim zdaniem, należy uznać za równie istotnie i konieczne w kontekście przyszłości gospodarczej danego państwa. Sun Hunter wspiera działania lokalne w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii. Na podstawie naszych projektów zostało zrealizowanych kilkadziesiąt budów opierających się na optymalnych założeniach efektywności dla inwestorów przez sprawdzonych wykonawców.

Jako nowoczesnej firmie zależy nam na dbaniu o naszą planetę nie tylko w aspekcie środowiskowym, ale również biznesu i ładu korporacyjnego , dlatego aktywnie angażujemy się w tematykę zrównoważonego rozwoju i raportowania niefinansowego. Mimo braku konieczności regulacyjnej związanej z takim raportowaniem Sun Hunter jest w procesie własnej certyfikacji #ESG za rok 2022.

Izabela Kędroń – prezes zarządu i właściciel biura projektowego Sun Hunter.

Studiowała Inżynierię Środowiska, Odnawialne Źródła Energii na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Od 10 lat prowadzi swoją działalność w branży fotowoltaicznej, dbając o ochronę środowiska. Swoje doświadczenie zdobywała projektując dla największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, prowadzących inwestycje w Polsce, krajach Unii Europejskiej i na świecie, w tym między innymi w Kazachstanie, Iranie, Gruzji oraz na Filipinach. Obecnie prowadzi swoje biuro projektowe instalacji OZE, realizując się przy tym jako specjalista z zakresu energetyki odnawialnej w dziedzinie farm fotowoltaicznych, projektant, ekspert od zarządzania projektami inwestycyjnymi i kierownik biura. Razem z zespołem projektantów, elektroenergetyków, project managerów, inspektorów nadzoru oraz ekspertów prawa energetycznego, budowlanego i środowiskowego zaprojektowała instalacje o mocy ponad 900 MW w przeciągu 8 lat. Projektowanie i wytwarzanie alternatywnych oraz ekologicznych źródeł energii jest dla niej nie tylko pracą, ale też misją. Głęboko wierzy, że przyszłością rozwoju gospodarczego i społecznego jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Swoim entuzjazmem i uśmiechem zaraża innych, a rzetelną pracą i profesjonalizmem zdobyła sobie poważanie nawet wśród najbardziej wymagających klientów. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, stawia na słońce i wiatr. Uwielbia promienne lata i kitesurfing.

Sun Hunter

Biuro projektowe Sun Hunter buduje swoje doświadczenia od 2013 r.  Projektujemy, realizujemy i zarządzamy projektami inwestycyjnymi. Doradzamy w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenie na każdym etapie inwestycji.

Jako biuro projektowe rozwijamy projekty PV, sporządzamy projekty budowlane, zamienne – wykonawcze oraz techniczne zarówno dla farm fotowoltaicznych, jak również dla magazynów energii. Rozwijamy własne projekty PV oraz przygotowujemy projekty gotowe do budowy (RTB). Wykonujemy również audyt techniczny projektów PV. Wspieramy budowę instalacji fotowoltaicznych w celu minimalizacji emisji gazów cieplarnianych.

Jako nowoczesna firma zależy nam na dbaniu o naszą planetę, dlatego aktywnie angażujemy się w tematykę zrównoważonego rozwoju i raportowania niefinansowego. Mimo braku konieczności regulacyjnej związanej z takim raportowaniem Sun Hunter jest w procesie własnej certyfikacji ESG za rok 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE