Wykorzystanie technologii bateryjnych musi wzrosnąć sześciokrotnie, aby spełnić cele na 2030 rok

Po znacznym wzroście wykorzystania akumulatorów w sektorze energetycznym w zeszłym roku, ich rola staje się kluczowa dla osiągnięcia globalnych celów na rzecz transformacji energetycznej. Nowy raport MAE podkreśla, że baterie są niezbędnym elementem w dążeniu do zrównoważonego, konkurencyjnego i bezpiecznego systemu energetycznego.
W ciągu niespełna 15 lat koszty baterii spadły o ponad 90%, co jest jednym z najszybszych spadków, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w technologiach czystej energii. Tylko w 2023 roku wykorzystanie baterii w sektorze energetycznym wzrosło o ponad 130% rok do roku, dodając łącznie 42 GW do systemów elektroenergetycznych na całym świecie. W sektorze transportu akumulatory umożliwiły wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych z 3 mln w 2020 r. do prawie 14 mln w roku ubiegłym.
Potrzebne dalsze wzrosty
Globalna produkcja baterii wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat. Chiny zdecydowanie liderują w tym obszarze, jednak raport pokazuje, że 40% ogłoszonych planów produkcyjnych nowych baterii znajduje się w gospodarkach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Jeśli wszystkie te projekty zostaną zrealizowane, gospodarki te będą dysponowały niemal wystarczającą produkcją, aby zaspokoić własne potrzeby do 2030 roku na drodze do zerowej emisji netto.
Baterie mogą również odegrać istotną rolę w poprawie dostępu do energii elektrycznej dla tych, którzy nadal jej nie mają. Obecnie pomagają one uzyskać dostęp do energii elektrycznej 400 milionom ludzi w gospodarkach wschodzących i rozwijających się. Jest to możliwe dzięki zdecentralizowanym rozwiązaniom, takim jak domowe systemy PV i minisieci z bateriami.
Raport podkreśla, że aby kontynuować wzrosty w tym sektorze, konieczne jest dalsze obniżenie kosztów oraz zwiększenie różnorodności w łańcuchach dostaw. Inwestycje w lokalne zdolności produkcyjne oraz rozwój technologii są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Źródło: iea.org