Powstaje ustawa która przyspieszy rozwój gospodarki wodorowej w Polsce

Polska stawia na rozwój gospodarki wodorowej jako kluczowy element transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Krzysztof Bolesta przedstawili podczas konferencji prasowej planowane zmiany prawne, które mają przyspieszyć rozwój tej nowej gałęzi gospodarki.

Wodór w drodze do neutralności klimatycznej

Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Jego zastosowanie jako nośnika energii zastąpi gaz ziemny, a także będzie wykorzystywane do magazynowania energii.

Szacuje się, że do 2040 roku gospodarka wodorowa może przynieść wartość dodaną nawet 870 milionów euro. To także nowe miejsca pracy i korzyści dla polskiego przemysłu, który będzie mógł wykorzystać zielony wodór do dekarbonizacji swoich procesów produkcyjnych.

Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru

W Kosakowie, w województwie pomorskim, może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. Region ten będzie miał duże nadwyżki energii, którą wodór pomoże magazynować.

Nowe ramy prawne

Obecnie wodór nie jest wystarczająco uregulowany w polskim Prawie energetycznym. Aktualne przepisy traktują wodór jako „inny rodzaj gazu palnego”, regulując go jedynie w kontekście dostarczania za pomocą sieci gazowej. Brak precyzyjnych regulacji powoduje niepewność inwestycyjną i ogranicza rozwój rynku wodoru. Nowa ustawa wprowadzi definicje różnych rodzajów wodoru:

  • Wodór niskoemisyjny – produkowany z paliw kopalnych przy odpowiednich redukcjach emisji, na przykład z wychwytem CO2.
  • Wodór odnawialny – produkowany z odnawialnych źródeł energii.
  • Wodór odnawialny pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.

Na rynku wodoru pojawią się operatorzy systemów przesyłowych, dystrybucyjnych i magazynowania wodoru, z precyzyjnie określonymi obowiązkami. Procedura wyznaczania operatorów będzie zarządzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Ustawa uprości również przepisy dotyczące budowy, ochrony środowiska oraz realizacji strategicznych inwestycji.

Wsparcie finansowe i infrastruktura

Współpraca z BGK pozwoli na uruchomienie programu dotacji na produkcję elektrolizerów, z budżetem 2,7 miliarda złotych od przyszłego roku. Podpisano już 11 umów na stacje tankowania wodoru, a konkursy na kolejne są w przygotowaniu. Od 3 czerwca trwa nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie, z budżetem 1,1 miliarda złotych.

Negocjacje trwają również na szczeblu międzynarodowym. Polska rozmawia w radach ds. środowiska i energii o możliwości uzyskania dodatkowych środków z Europejskiego Banku Wodoru. Celem jest stworzenie krajowych koszyków inwestycyjnych, które wyrównają konkurencję między państwami i wspomogą rozwój polskiego przemysłu wodorowego.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE