Mamy porozumienie krajów Morza Bałtyckiego w sprawie rozwoju infrastruktury wodorowej

Dziewięciu operatorów systemów przesyłowych gazu (OSP) w poniedziałek 17 czerwca podpisało porozumienie, którego celem jest skoordynowanie i ułatwienie rozwoju infrastruktury wodorowej oraz wspieranie rozwoju rynku wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentować będzie GAZ-SYSTEM. Spółka współpracować będzie z firmami Elering (Estonia), Energinet (Dania), Gasgrid Vetyverkot (Finlandia), Amber Grid (Litwa), Nordion Energi (Szwecja), GASCADE i ONTRAS (Niemcy) oraz Conexus Baltic Grid (Łotwa).

Regionalna współpraca w ramach porozumienia ma na celu koordynację działań operatorów systemów przesyłowych gazu w zakresie rozwijania infrastruktury przesyłowej i magazynowania wodoru. Operatorzy będą wymieniać się informacjami dotyczącymi rozwoju rynku wodoru oraz projektów związanych z produkcją i zapotrzebowaniem na wodór odnawialny. Firmy zamierzają również ściśle współpracować z europejskimi i krajowymi instytucjami oraz uczestnikami rynku, w tym w ramach unijnej inicjatywy Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP).

Morze Bałtyckie jest akwenem, który posiada duży potencjał  produkcji odnawialnego wodoru na skalę przemysłową i może zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo dostaw tego nośnika energii na potrzeby dekarbonizujących się rynków w naszym regionie. Jesteśmy gotowi aktywnie działać w tym procesie poprzez koordynację rozwoju infrastruktury wodorowej i dzielenie się najlepszymi praktykami z sygnatariuszami podpisanego porozumienia – powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy szansą dla całego regionu

Region Morza Bałtyckiego, dzięki swojemu znacznemu potencjałowi w produkcji energii odnawialnej, ma szansę dostarczać do 45% czystego wodoru do 2030 r., jak wynika z planu REPowerEU przedstawionego przez Komisję Europejską. Szczególne możliwości w zakresie energetyki wiatrowej, zarówno lądowej, jak i morskiej, mogą zostać wykorzystane do produkcji wodoru, co przyspieszy rozwój rynku tego surowca w najbliższych latach. W odpowiedzi na te możliwości, operatorzy systemów przesyłowych gazu łączą siły, aby opracować nową infrastrukturę wodorową i uwolnić potencjał produkcyjny. Kluczowym celem tej regionalnej współpracy jest również transport wodoru z obszarów o dużym potencjale wytwórczym do regionów z wysokim zapotrzebowaniem.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, będący jednym z elementów porozumienia zapewni transgraniczne połączenia międzysystemowe, krajowe sieci szkieletowe oraz infrastrukturę do magazynowania wodoru.

Źrodło: gaz-system.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE