Według STOREtrack Polska będzie liderem wdrożeń magazynów energii w Europie Wschodniej

Europa Wschodnia pozostaje w tyle za innymi regionami pod względem rozwoju magazynowania energii elektrycznej. Według Silvestrosa Vlachopoulosa i Jona Ferrisa z LCP Delta ma się to zmienić i to Polska ma stać się liderem tej przemiany.
Ze względu na spadające koszty odnawialnych źródeł energii, konsekwentne odchodzenie od produkcji energii z węgla i potrzebę szybkiego znalezienia alternatyw dla rosyjskiego gazu, nastąpi szybsza transformacja rynków energii elektrycznej w Europie Wschodniej.
Polska okiem zagranicznych ekspertów
Według ekspertów Polska poczyniła w tym roku znaczne postępy, zapowiadając gruntowną reformę rynków bilansujących, zachęcającą do większego udziału magazynów energii w rynku mocy. W ubiegłorocznej aukcji przyznano kontrakty 4 projektom magazynowym o mocy około 150 MW, z których większość została przyznana lokalnemu deweloperowi Columbus Energy i szwedzkiemu deweloperowi OX2.
Projekty będą realizowane w 2027 roku. Zainteresowanie aukcjami w Polsce narasta. Zarejestrowano ponad 16 GW aktywów w obszarze magazynowania energii. Całkowity wolumen i przedział cenowy zostaną ogłoszone w najbliższy czwartek (14 grudnia), a bardziej szczegółowe wyniki najprawdopodobniej na początku stycznia.
Według stanu na październik 2023 r. projekty o mocy 9 GW otrzymało oferty przyłączenia do sieci od Operatora Systemu Przesyłowego PSE. Tylko 6 projektów o łącznej mocy około 1,5 GW uzgodniło z OSP proponowane warunki, z przewidywaną datą przyłączenia po 2027 roku.
Inne rynki magazynów energii w Europie Wschodniej
Specjaliści, którzy opracowali analizę rynków dla energy-storage.news, podsumowują również sytuację w innych krajach wschodnioeuropejskich:
- Do końca 2026 r. na Węgrzech ma się odbyć pierwsza aukcja na magazynowanie energii elektrycznej o pojemności około 900 MWh. Węgry rozważają również wsparcie dla projektów długoterminowego magazynowania.
- Projekty magazynowania energii w Estonii otrzymały finansowanie z Centrum Inwestycji Środowiskowych, estońskiej instytucji finansowej finansowanej przez państwo.
- Bułgaria rozważa aukcje energii odnawialnej ze szczególnym wymogiem dotyczącym magazynowania. Ma to pomóc w sfinansowaniu projektów OZE o mocy 1,4 GW wraz z 350 MW w magazynach energii.
- Rumunia stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z wdrażaniem wsparcia w ramach planu odbudowy i zwiększania finansowania w wysokości 79 mln EUR na rzecz magazynowania energii.
Czym jest STOREtrack?
STOREtrack to baza europejskich projektów magazynowania, która pomaga na bieżąco analizować rynki. Baza danych śledzi wdrażanie projektów magazynowania energii w 28 krajach, wyszczególniając firmy zaangażowane w każdy projekt i ich rolę, a także technologie, kamienie milowe, segmenty i charakterystykę techniczną danego projektu.
Źródło: energy-storage.news