Szczyt klimatyczny COP28 za nami. Jakie kluczowe postanowienia?

Za nami COP28. Dwa tygodnie spotkań i dyskusji przedstawicieli nauki, przemysłu, polityki i organizacji pozarządowych z całego świata. W spotkaniu wzięło udział prawie 200 krajów.

Organizacja szczytu klimatycznego w kraju, którego gospodarka opiera się na ropie naftowej i powołanie Sultana Al Jabera, CEO jednej z największych firm produkujących ropę naftową na świecie, na przewodniczącego tego wydarzenia, budziła duże kontrowersje. Jednak wsłuchując się np. w słowa Sultan Al Jabera widać, że również ZEA dostrzegają wagę problemów zmian klimatu: – Odejście od paliw kopalnych jest niezbędne, jest kluczowe – mówił w trakcie COP28.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że ZEA to kraj leżący na Półwyspie Arabskim, a jak pokazują dane klimatyczne za ostatnie lata, to obszar najmocniej narażony na wzrost temperatur, obok m.in. Arktyki. Region ten ogrzewa się dużo szybciej niż pozostała część planety, w związku z tym podejmowanie działań proklimatycznych jest kluczowe nawet dla krajów opierających swoją gospodarkę na produkcji ropy naftowej.

Rozmowy podczas szczytu klimatycznego należały do burzliwych, w szczególności kością niezgody było sformułowanie „phasing out” (ang. wycofać się) dotyczące paliw kopalnych. O ten zapis zabiegały kraje wyspiarskie – najbardziej w tym momencie zagrożone zmianami klimatu, wspierane przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Unię Europejską. Dopiero w ostatni dzień szczytu klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich udało się osiągnąć porozumienie. Końcowo zamiast „phasing out” użyto łagodniejszego niż oczekiwały tego ww. kraje terminu „transition away” (ang. odchodzić od).

Główne postanowienia COP28 to:

  1. Potrojenie mocy instalacji OZE na świecie do 2030 roku
  2. Znaczące ograniczenie emisji metanu do 2030 roku
  3. Osiagnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku

Ciekawych listy wszystkich postanowień COP28 odsyłamy do strony ONZ.

Porównując ww. postanowienia z tymi z poprzednich szczytów klimatycznych, z pewnością widać, że to OZE ma grać pierwsze skrzypce w hamowaniu zmian klimatu. Widać również wyraźnie, że metan jest obecnie postrzegany za równie szkodliwy dla klimatu jak dwutlenek węgla.

Czego zabrakło? Z pewnością zapisów o zwiększaniu efektywności energetycznej w myśl 3R – najpierw redukuj, później myśl o innych rozwiązaniach. Mocne wsparcie dla OZE to doskonała wiadomość, lecz brak połączenia tego przekazu z apelem o zmniejszanie zużycia energii, produkcji i konsumpcji, racjonalizacja potrzeb i sposobów ich spełniania, to to, czego na pewno w końcowych zapisach COP28 zabrakło.

Mając w głowie fakt, że 1% ludzkości, ten najbogatszy, emituje więcej gazów cieplarnianych niż 66% całej ludzkości (a przecież i my zaliczamy się przecież do grupy krajów o najwyższej wartości emisji na mieszkańca i wskaźnik ten rok do roku rośnie), wynieśmy z zakończeniem COP28 postanowienia również i my, dla siebie, w naszym codziennym życiu. Wietrząc mieszkanie zakręcę ogrzewanie. Ugotuję tylko tyle wody, ile potrzebuję na jedną herbatę. Pójdę z listą na kolejne zakupy, ograniczając wyrzucanie jedzenia. Wymienię wkład w długopisie zamiast kupować nowy. A może i ta pięcioletnia, trochę już niemodna sofa może jeszcze chwilę posłużyć?

Branża HVAC a zmiany klimatu i postęp technologiczny
Europejski Niebieski Ład – czyli jakie zmiany w podejściu do gospodarki wodnej ma Unia Europejska i jak to odbije się na branży OZE?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE