Senat przyjął bez poprawek dwie kluczowe ustawy środowiskowe. Nadchodzą zmiany w gospodarce odpadami i systemie emisji CO₂
Senat zatwierdził bez poprawek dwie istotne ustawy przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska: nowelizację Prawa ochrony środowiska oraz ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Oba projekty wprowadzają rozwiązania, które mają zwiększyć skuteczność nadzoru nad rynkiem odpadów.
Usprawnienia w gospodarce odpadami i nowe możliwości testowania technologii
Nowelizacja Prawa ochrony środowiska wprowadza pakiet zmian istotnych zwłaszcza dla firm działających w sektorze odpadowym i instalacjach objętych pozwoleniami zintegrowanymi.
Najważniejsze rozwiązania to:
- wydłużenie do 30 miesięcy okresu testowania nowych technik i innowacji w instalacjach ubiegających się o pozwolenie zintegrowane, zgodnie z założeniami zaktualizowanej dyrektywy IED 2.0,
- utrzymanie możliwości prowadzenia działalności odpadowej na podstawie dotychczasowych decyzji, co pozwoli firmom uniknąć przerw operacyjnych,
- ograniczenie ponownego weryfikowania dokumentacji dotyczącej recyklingu, jeśli została już sprawdzona przez inne organy.
To ostatnie rozwiązanie ma ukrócić proceder wystawiania fikcyjnych dokumentów potwierdzających recykling, a następnie natychmiastowego zamykania działalności, zanim kontrola zdąży się odbyć. Dzięki temu obciążenia administracyjne przedsiębiorców mają się zmniejszyć, a system nadzoru stać się bardziej efektywny.
CBAM w polskim prawie – wyrównanie zasad konkurencji dla europejskiego przemysłu
Druga z przyjętych ustaw umożliwia wdrożenie w Polsce mechanizmu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). To narzędzie, które ma chronić unijny przemysł przed nieuczciwą konkurencją producentów z państw o mniej restrykcyjnych zasadach dotyczących emisji.
Mechanizm CBAM:
- wyrównuje koszty emisji CO₂ pomiędzy producentami w UE, objętymi systemem EU ETS, a importerami spoza Unii, którzy takich kosztów dotąd nie ponosili,
- zapobiega tzw. ucieczce emisji, czyli przenoszeniu produkcji do krajów o niższych standardach środowiskowych,
- zachęca producentów z państw trzecich do redukcji emisji,
- wzmacnia konkurencyjność polskich i europejskich firm na rynku.
W praktyce CBAM ma doprowadzić do wyrównania warunków handlu – produkty importowane będą obciążone kosztami emisji podobnymi do tych, jakie ponoszą przedsiębiorstwa działające w UE.