Power ARK, czyli statek do transportu czystej energii

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Power ARK
Źródło: <a href=" https://power-x.jp/en/ "> PowerX </a>

Japoński startup PowerX nawiązał oficjalną współpracę ze stocznią Imabari Shipbuilding. W ramach umowy do 2025 roku PowerX zaprezentuje pierwszy pływający prototyp Power ARK – statek do transportu czystej energii.

Pomysł jest zupełnie nowy. Mimo, że transport morski pełni istotną rolę w gospodarce, to dotychczas nie rozważano dostarczania energii elektrycznej w ten sposób. Jednak za sprawą decyzji PowerX to się właśnie zmienia. Koncepcja Power ARK daje nowe spojrzenie na transport energii.

Przeznaczenie statku Power ARK

Power ARK to nowoczesny trimaran wyposażony w akumulatorowy magazyn energii. Zgodnie z głównym założeniem projektu statki Power ARK mają transportować energię wytworzoną dzięki pracy morskich farm wiatrowych.

Oznacza to, że system akumulatorów statku będzie ładowany na morzu energią pochodzącą z morskiego wiatru. Następnie pozyskana w ten sposób czysta energia ma być transportowana za pomocą statku na ląd. Intencją firmy jest przede wszystkim zastąpienie morskiego transportu paliw kopalnych importowanych do Japonii.

Wielkość projektu i możliwości Power ARK

Pojemność akumulatorów Power ARK wyniesie prawdopodobnie 200 MWh. Według szacunków producenta 200 MWh energii powinno wystarczyć, aby zasilić 22 tysiące japońskich gospodarstw domowych w okresie jednego dnia. Na razie projekt jest w opracowaniu, ale docelowo takich statków ma pływać kilkadziesiąt. Będą one każdego dnia przemieszczać się pomiędzy morskimi farmami wiatrowymi a Japonią.

Według danych producenta statek Power ARK będzie w stanie pokonać nawet 300 kilometrów wyłącznie na zasilaniu elektrycznym. Ponadto podany zasięg nie stanowi ograniczenia dla całkowitych możliwości statku. W przypadku pojawienia się potrzeby skorzystania z większego zasięgu, istnieje bowiem możliwość uruchomienia silnika konwencjonalnego, który napędzany jest biodieslem.

Większa elastyczność lokalizacji farm wiatrowych

Jeśli wszystko się powiedzie, to inwestycja w Power ARK pomoże znieść ograniczenia związane z lokalizacją wytwarzania energii. W efekcie zwiększy to elastyczność lokalizacji morskich farm wiatrowych, co jest szczególnie korzystne w przypadku krajów wyspiarskich podobnych do Japonii.

Inwestycja towarzysząca: fabryka akumulatorów

Japoński startup podejmuje również wyzwanie utworzenia w Japonii zakładu montażu akumulatorów na skalę gigawatową. Ta inwestycja pod wieloma względami wydaje się być interesująca. Produkowane w zakładzie systemy akumulatorowe mają służyć rynkom morskim, szybkiemu ładowaniu pojazdów elektrycznych i rynkom magazynowania energii w skali sieciowej. Ponadto linie produkcyjne zostaną zautomatyzowane, co pozwoli na masową produkcję przy niskich kosztach. Power X zapowiada, że w 2024 roku roczna zdolność produkcyjna tej fabryki osiągnie 1 GWh. Natomiast do 2028 roku jej możliwości wzrosną do 5 GWh.

 

Źródła:

Japanese startup building ship with 220MWh battery storage to bring offshore renewable power home – Energy Storage News (energy-storage.news)

PowerX’s battery-packed ships to fetch energy from off-shore wind farms (newatlas.com)

PowerX , Inc. (power-x.jp)

Automated Ships Transporting Offshore Wind Electricity Attract Major Shipbuilder | Offshore Wind

Seagoing Energy Storage Ship Meets The Offshore Wind Transmission Challenge – CleanTechnica

Seagoing Energy Storage Ship Meets The Offshore Wind Transmission Challenge – Mac Pro Tricks

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty