Wiemy kto dostarczy turbiny dla farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z Siemens Gamesa na dostawę i serwisowanie 100 turbin wiatrowych dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Turbiny te, o mocy 14,4 MW każda, stanowią kluczowy krok w realizacji projektów, które mają dostarczyć zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.

Projekty Bałtyk II i Bałtyk III, razem z planowaną farmą Bałtyk I, stanowią strategiczną inwestycję w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Ich uruchomienie przewidywane jest na 2027 rok.

– Morskie turbiny wiatrowe, które zamówiliśmy dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III to flagowy model marki Siemens Gamesa, osiągający imponującą moc. Finalizacja umów na ich produkcję i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 roku. Nie możemy się doczekać tego momentu. Kontrakt z dostawcą morskich turbin wiatrowych znacząco nas do niego przybliża – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Zakres umowy

W ramach umowy, Siemens Gamesa będzie odpowiedzialna za projektowanie, dostawę, instalację oraz serwisowanie turbin wiatrowych.

– Zawarcie ostatecznej umowy z dostawcą turbin dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III stanowi kluczowy krok w rozwoju tych projektów. Naszym priorytetem jest wprowadzenie na polski rynek najwyższej jakości technologii, które pozwolą na budowę nowoczesnego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Nasze cele obejmują dostarczanie Polsce czystej energii z odnawialnych źródeł, opartej na wiodących i najbardziej efektywnych rozwiązaniach. Planowane na 2027 rok farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich uruchomienie będzie miało znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, zapewniając stabilną energię odnawialną na długie lata – dodaje Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce

Aby zapoznać mieszkańców Pomorza z tymi inwestycjami, Equinor i Polenergia otworzyły Centrum Informacyjne o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk w Łebie, będące pierwszym tego typu miejscem w Polsce.

Źródło: polenergia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE