Powstanie pięć nowych morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

Grupa ORLEN otrzymała pozytywną opinię od Ministra Infrastruktury w sprawie pięciu nowych lokalizacji dla morskich farm wiatrowych. To kamień milowy w realizacji ambitnych projektów z zakresu energetyki morskiej. Nowe inwestycje będą miały moc na poziomie 5,2 GW, co wystarczy do zasilenia około 8 milionów gospodarstw domowych.

Działania Grupy Orlen są wynikiem doświadczeń zdobytych podczas projektu Baltic Power, który obecnie jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów morskiej energetyki wiatrowej w kraju. Kolejne pięć farm wiatrowych jest kluczowym elementem strategii Grupy ORLEN, mającej na celu zwiększenie mocy zainstalowanych źródeł energii odnawialnej do 9 GW do końca dekady. Realizacja tych projektów wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Lokalizacje nowych farm wiatrowych Grupy Orlen

Cztery z pięciu nowych farm wiatrowych Grupy ORLEN zlokalizowane są na Ławicy Odrzańskiej, niedaleko Kołobrzegu, a piąta na Ławicy Słupskiej, sąsiadującej z miejscem budowy farmy wiatrowej Baltic Power, którą ORLEN buduje we współpracy z kanadyjskim partnerem Northland Power. Farma ta o mocy 1,2 GW zostanie uruchomiona już w 2026 roku.

Dzięki uzyskaniu koncesji, Grupa ORLEN przystąpi do prac nad przygotowaniem projektów nowych farm wiatrowych. W pierwszej fazie przeprowadzone zostaną badania m.in. wietrzności, analizy geotechniczne i oceny środowiskowe, niezbędne w procesach projektowych i administracyjnych.

Terminal instalacyjny

Energetyka wiatrowa morska to kluczowy obszar rozwoju Grupy ORLEN. Oprócz projektu Baltic Power, firma buduje pierwszy w Polsce terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w porcie Świnoujście. Po ukończeniu inwestycji w 2025 roku stanie się on jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie, przygotowanym do transportu i montażu nowoczesnych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych.

Pierwszym projektem realizowanym na tym terminalu będzie właśnie Baltic Power, a następnie będzie on służyć innym deweloperom oraz przyszłym projektom Grupy ORLEN na Bałtyku.

Źródło: Orlen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE