Polski startup ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
energetyka wiatrowa innowacja

Wrocławska firma Njord Energy wkracza na rynek z latawcem, który efektywnie wytwarza energię elektryczną. Wykorzystując energię kinetyczną generowaną przez latawiec, system zamienia ją na energię elektryczną za pomocą mechanizmu przenoszącego siłę rozwijanej liny na generator.

Jedną z największych zalet rozwiązania Njord jest jego mobilność i łatwość montażu. Cały system mieści się w standardowym kontenerze morskim, co umożliwia jego łatwy transport na duże odległości i szybkie uruchomienie, bez potrzeby budowy dodatkowej infrastruktury. To elastyczne podejście sprawia, że system Njord doskonale sprawdzi się w trudno dostępnych lokalizacjach, ograniczając przy tym ingerencję w środowisko. System latawców Njord ma również przewagę nad tradycyjnymi turbinami wiatrowymi dzięki możliwości pracy na większych wysokościach, gdzie panują lepsze warunki wiatrowe, co zwiększa jego efektywność. Jego lekka konstrukcja oraz łatwość demontażu sprawiają, że generuje niski ślad węglowy i jest przyjazny dla środowiska. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnych turbin wiatrowych, system nie stanowi zagrożenia dla migrujących ptaków.

Czysta energia bez ingerencji w środowisko

„Nasze rozwiązanie to przełom w energetyce odnawialnej – mobilność, łatwość instalacji i efektywność systemu sprawiają, że Njord Energy może dostarczać czystą energię tam, gdzie inne technologie zawodzą. Działamy na większych wysokościach, wykorzystujemy silniejsze wiatry, a wszystko to bez ingerencji w środowisko naturalne. To przyszłość OZE” – przekonuje Sebastian Szymański, współzałożyciel Njord Energy.

Njord Energy pomyślnie zakończył prace nad demonstratorem systemu o nazwie Drakkar, a testy potwierdziły jego efektywność i niezawodność. Urządzenie zostało skonstruowane przez zespół inżynierów w siedzibie firmy we Wrocławiu, która już planuje dalszy rozwój projektu. W ramach tych działań firma zamierza zatrudnić około 70 nowych specjalistów.

Njord chce produkować latawce dla USA i Bliskiego Wschodu

Kluczowym elementem strategii Njord Energy jest współpraca z Politechniką Warszawską, a firma planuje rozszerzenie tej kooperacji także o inne uczelnie, by wspierać dalsze innowacje i wzmacniać zaplecze technologiczne projektu. Planowane jest również wejście na rynki międzynarodowe, w tym na rynek amerykański, gdzie niedawno otworzone zostało biuro Njord w Austin (Teksas). Dynamicznie rozwijana jest także współpraca z władzami Omanu, gdzie w grudniu odbędzie się konferencja, mająca na celu zaprezentowanie technologii partnerom z Bliskiego Wschodu.

źródło: isbtech.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty