Joe Biden uruchamia ustawę z czasów zimnej wojny, aby pobudzić przemysł OZE

Prezydent Joe Biden powołał się w poniedziałek na ustawę o produkcji obronnej, co ma wpłynąć na pobudzenie produkcji modułów fotowoltaicznych i innych komponentów związanych z transformacją energetyczną.

Defense Production Act ma posłużyć zwiększeniu produkcji pomp ciepła, transformatorów i innych elementów sieci elektroenergetycznej. Na dwa lata zawieszono również cła na panele słoneczne na dwa lata z Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamu.

Postanowienia prezydenta Bidena są reakcją na rosnące ceny energii w USA.

Klimat a bezpieczeństwo narodowe

Administracja Bidena przekonuje, że klimat jest powiązany z bezpieczeństwem narodowym. „Zmniejszenie zależności Ameryki od gazu i ropy naftowej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA” – powiedziała w oświadczeniu zastępczyni sekretarza obrony Kathleen Hicks.

Działania, które ogłosił prezydent Biden, mają pomóc wzmocnić łańcuchy dostaw i zapewnić, że Stany Zjednoczone będą liderem w produkcji komponentów wymaganych do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Ponadto inicjatywa ma przyspieszyć przejście Departamentu Obrony na czystą energię, która ma wzmocnić zdolności wojskowe.

Departament Energii twierdzi, że uprawnienia DPA pozwolą rządowi federalnemu inwestować w firmy produkujące komponenty dla energetyki odnawialnej. Warto zaznaczyć, że prezydent Biden uruchomił również 6 miliardów dolarów na wsparcie elektrowni jądrowych.

„Decyzja prezydenta Bidena o powołaniu się na ustawę o produkcji obronnej w celu wzmocnienia przemysłu czystej energii sprawi, że nasz kraj będzie bezpieczniejszy i bardziej odporny w nadchodzących latach” – powiedział senator Ed Markey.

Departament Handlu ogłosił, że bada import paneli słonecznych z Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamu pod kątem potencjalnych nadużyć. W Departamencie padło podejrzenie, jakoby Chiny wykorzystywały te kraje do eksportu swoich produktów (oficjalnie w USA ograniczono eksport modułów z Chin).

Czym jest DPA?

Defense Production Act (DPA) to prawo federalne, które zostało uchwalone 8 września 1950 roku w odpowiedzi na wybuch wojny koreańskiej. Stanowiło część szerokiej inicjatywy obronnej w okresie zimnej wojny.

Jedno z głównych założeń ustawy umożliwia prezydentowi ustanawianie mechanizmów (np. regulacji, rozkazów lub agencji) w celu alokacji materiałów, usług i obiektów, które przysłużą się obronności narodowej.

Źródło: cbsnews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE