Sektor magazynowania energii w USA notuje rekord

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
magazyn energii USA

Drugi kwartał bieżącego roku przyniósł trzykrotnie więcej zainstalowanych magazynów energii w USA niż kwartał poprzedni. Dane przedstawiono w raporcie Clean Power opublikowanym przez grupę handlową American Clean Power Association (ACP). Dotyczą one mocy zainstalowanej magazynów.

Według raportu w drugim kwartale 2023 roku zrealizowano wielkoskalowe projekty magazynowania energii o łącznej mocy 1510 MW. Pierwszy kwartał tego roku to „jedynie” 554 MW (dane Wood Mackenzie Power & Renewables we współpracy z ACP).

Fotowoltaika liderem

Największe wdrożenia zrealizowano w obszarze fotowoltaiki. Łączna moc zainstalowanych systemów PV w ostatnich 3 miesiącach to 2740 MW. Co ciekawe magazyny energii plasują się na drugim miejscu zestawienia. Za systemami BESS znalazła się energetyka wiatrowa (968 MW).

Nowa systemy magazynowania energii o mocy 1510 MW odpowiadają za 5098 MWh pojemności. Autorzy raportu tratują jako progres w czasie magazynowania energii.

Cały sektor magazynowania energii i OZE zaliczył wzrosty po słabym, pierwszym kwartale bieżącego roku. Ostatni tak owocny kwartał w USA miał miejsce w 2021 roku, kiedy zainstalowano 7189 MW w powyższych technologiach.

Sprzyjające ustawodawstwo

Dużą rolę w dynamicznym wzroście OZE i BESS w USA odgrywa ustawa o redukcji inflacji (IRA), uchwalona przez prezydenta Joe Bidena. Pakiet wsparcia IRA obejmuje między innymi ulgi podatkowe (ITC) dla indywidualnego magazynowania energii.

Wraz z końcem drugiego kwartału 2023 roku Stany Zjednoczone przekroczyły 11 GW łącznej mocy zainstalowanej w magazynach energii współpracujących z siecią. Stanowi to 31 066 MWh pojemności energetycznej.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sól kuchenna

Niemcy testują baterie na bazie soli kuchennej

Niemiecki deweloper Altech Advanced Materials AG (FRA) wprowadził do testów prototyp baterii o pojemności 60 kWh, wykorzystującej zwykłą sól kuchenną zamiast rzadkich i drogich surowców, jak lit czy kobalt. Nowy akumulator, nazwany CERENERGY, został opracowany na bazie technologii sodowo-chlorkowej baterii…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty