Jaguar Land Rover będzie produkował 25% energii z OZE

Brytyjski producent samochodów ogłosił, że planuje samodzielnie wytwarzać 25% potrzebnej mu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – głównie z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych. Projektem objęte mają być 3 lokalizacje – fabryka w Halewood w hrabstwie Merseyside, Centrum Produkcji Napędów Elektrycznych (EPMC) w Wolverhampton oraz siedziba główna koncernu w Gaydon.

Aby maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości w każdej z nich, oprócz tradycyjnych instalacji gruntowych i dachowych, na terenach giganta powstaną również parkingowe wiaty fotowoltaiczne – wszystko po to by zwiększyć o 16% możliwość wytwarzania czystej energii zarówno na cele zasilania procesów produkcyjnych, jak i ładowania aut elektrycznych.

W szczytowych momentach produkowane ma być nawet 120 MW –  jest to moc, która rocznie mogłaby zasilić niemal 45 000 gospodarstw domowych lub posłużyć do ładowania 2.7 miliona baterii w ich SUV-ach JLR I-PACE.

Pierwsze pozwolenie

Dla jednej z lokalizacji – siedziby głównej JLR wydano już pozwolenie na budowę instalacji o mocy 18,2 MW, co w połączeniu z istniejącymi już na dachu panelami fotowoltaicznymi, sprawi, że wytworzona energia elektryczna pokryje około 40% zapotrzebowania obiektu.

W przypadku EPMC moc wytwarzanej samodzielnie energii wzrośnie aż o 145%, dzięki rozbudowie istniejącego systemu PV do mocy 18,9 MW, co odpowiada pokryciu 37% całkowitego zapotrzebowania budynku. Producent przewiduje, że w każdym z trzech obiektów prace zostaną ukończone przed upływem 2026 r, a w roku 2030 będzie produkował samodzielnie już 36,4% energii.

Plany te są spójne z globalną strategią marki, która dążyć ma do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2039 r. w całym łańcuchu dostaw, produktach oraz działaniach operacyjnych. JLR już wdrożyło znaczące działania w zakresie efektywności energetycznej w całej firmie, zmniejszając tym samym emisję CO2 o 26% w 2023 r. w stosunku do tej z roku 2020.

Źródło: jaguarlandrover.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE