Ile kosztowałaby nas energia elektryczna, gdyby nie OZE?

Według raportu IEA konsumenci energii elektrycznej w UE zaoszczędzili około 100 mld EUR w latach 2021–2023. Jest to efekt produkcji energii elektrycznej z powstałych instalacji PV i elektrowni wiatrowych.

Nowe instalacje OZE zastąpiły od rosyjskiej inwazji na Ukrainę około 230 TWh energii, która zostałaby wyprodukowana z paliw kopalnych. Doprowadziło to do obniżenia hurtowych cen energii elektrycznej na wszystkich rynkach europejskich.

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej bez OZE średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Unii Europejskiej w 2022 roku byłaby o 8% wyższa.

wykres koszty energii
Ceny energii elektrycznej w UE. Źródło: IEA

Odpowiedź na redukcję dostaw rosyjskiego gazu

Po inwazji na Ukrainę dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej zmniejszyły się o 80% (w latach 2021-2022). Od stycznia 2021 roku do sierpnia 2022 roku średnia miesięczna cena gazu ziemnego wzrosła dziesięciokrotnie, a cena węgla kamiennego pięciokrotnie.

W rezultacie koszt wytwarzania energii z gazu ziemnego, który zwykle decyduje o jej cenie na większości rynków hurtowych UE, osiągnął prawie 800 EUR/MWh dla elektrowni OCGT i 500 EUR/MWh dla CCGT.

W 2021 i 2022 roku Unia Europejska zainstalowała prawie 90 GW w systemach fotowoltaicznych i wiatrowych. Projekty te zastąpiły prawie 10% produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i gazu ziemnego. Według planów kolejne projekty wiatrowe i PV o łącznej mocy 60 GW zostaną uruchomione w bieżącym roku.

Całkowity koszt inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe w latach 2021–2023 wyniesie około 200 mld EUR. Prawie 50% tych kosztów inwestycji zwróci w postaci oszczędności na rachunkach odbiorców energii już do końca 2023 roku.

Zgodnie z prognozą IEA oszczędności mogłyby być o około 15% wyższe, gdyby państwa UE szybciej wdrażały politykę wsparcia dla OZE. Podkreślono również rolę uproszczenia zasad przyłączania mikroinstalacji oraz ograniczenia biurokracji w przypadku projektów znajdujących na zaawansowanych etapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE