Iberdrola i Bank Światowy rozszerzają swoją współpracę o 300 mln euro pożyczki na projekty OZE

Bank Światowy, za pośrednictwem Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), zapewni nowe wsparcie dla Iberdrola. Agencja i firma energetyczna podpisały umowę obejmującą pożyczkę na cele związane z ESG na kwotę 300 mln euro. Środki te mają być przeznaczone na rozwój projektów z obszaru energetyki odnawialnej w krajach zależnych od paliw kopalnych (w tym węgla), do których należą Polska, Maroko i Wietnam.

Z uzgodnionej kwoty 170 mln euro przeznaczono już na finansowanie lądowych projektów wiatrowych w Polsce. Ponadto, partnerzy analizują możliwości dalszej współpracy w zakresie wsparcia rozwoju nowych innowacyjnych projektów z obszaru zielonej energetyki, takich jak morska energetyka wiatrowa i ekologiczny wodór, na innych rozwijających się rynkach.

Obecna pożyczka jest uzależniona od realizacji dwóch strategicznych celów ESG przez Iberdrolę. Pierwszym celem jest ograniczenie do roku 2030 bezwzględnej, bezpośredniej i pośredniej emisji gazów cieplarnianych przez spółkę o ponad 60% w stosunku do wartości z roku 2020, pochodzącej z działalności spółki, klientów i łańcuchów dostaw. Drugim celem jest ponad dwukrotne zwiększenie mocy zainstalowanej Iberdroli w OZE do 2030 roku, która na koniec trzeciego kwartału 2023 roku przekroczyła 41 000 MW.

Pożyczka jest częścią partnerstwa zawartego w maju ubiegłego roku na rzecz promowania transformacji energetycznej na rynkach wschodzących. Uprzedni „zielony kredyt” IFC na kwotę 150 mln USD (ok. 136 mln euro) podpisany został na cele związane z finansowaniem cyfryzacji i poprawy efektywności energetycznej w sieciach dystrybucyjnych obsługiwanych przez brazylijską spółkę zależną Iberdrola. Jeszcze wcześniej IFC zaakceptował pożyczkę dla Neoenergia na 115 mln dolarów w 2022 roku.

José Sainz Armada, Dyrektor ds. Finansów, Kontroli i Rozwoju Korporacyjnego Iberdrola, powiedział: „Pożyczka ta pozwoli Iberdorli na dalsze przyczynianie się do transformacji energetycznej, dekarbonizacji i elektryfikacji krajów rozwijających się, które nadal są w dużym stopniu zależne od paliw kopalnych. Umacnia również pozycję IFC jako jednego z naszych głównych partnerów w finansowaniu projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.”

„Ta pożyczka stanowi znaczący krok w globalnym Partnerstwie IFC-Iberdrola Na Rzecz Transformacji Energetycznej, którego celem jest wsparcie ekspansji Iberdrola i ponowne wejście Iberdrola na rynki wschodzące, które potrzebują dekarbonizacji swojego miksu energetycznego”, powiedział Alfonso García Mora, Wiceprezes na Europę, Amerykę Łacińską i Karaiby, IFC. „Nie możemy się doczekać współpracy z Iberdrola przy projektach, które mogą przyspieszyć sprawiedliwe i godziwe przejście na niskoemisyjną i zrównoważoną energetykę na rynkach rozwijających się i wschodzących”.

Zaangażowanie IFC na rzecz gospodarek wschodzących

IFC, posiadający rating kredytowy AAA, jest oddziałem Grupy Banku Światowego, który zapewnia finansowanie sektorowi prywatnemu w ponad 100 krajach wschodzących, w celu rozwijania sektorów prywatnych poprzez inwestowanie w przedsiębiorstwa za pośrednictwem pożyczek, kapitału własnego i gwarancji. Jego misją jest mobilizacja kapitału innych inwestorów oraz doradzanie firmom i rządom w zakresie stymulowania inwestycji prywatnych.

W zeszłym roku agencja przekazała rekordową kwotę 43,7 miliardów dolarów prywatnym firmom i instytucjom finansowym w krajach rozwijających się. IFC umożliwia sektorowi prywatnemu położenie kresu ubóstwu i zwiększanie wspólnego dobrobytu, gdy gospodarki zmagają się ze skutkami kryzysów.

Iberdrola, lider zrównoważonego finansowania

Iberdrola jest liderem „zielonego” finansowania. W grudniu ubiegłego roku jako wiodący w Europie producent energii elektrycznej i drugi co do wielkości na świecie pod względem wartości giełdowej, Iberdrola podpisała największą w swojej historii linię kredytową na kwotę 5,3 mld euro z 33 bankami po cenach podobnych do tych z 2019 r., w związku z realizacją szeregu celów ESG. Początki współpracy IFC z Iberdrolą sięgają 1998 r., kiedy Iberdrola zarządzała uprzednio spółkami zależnymi w Boliwii.

Odkąd w 2014 r. stała się pierwszą hiszpańską spółką, która wyemitowała zielone obligacje, Iberdrola ugruntowała swoją pozycję światowego lidera w zakresie zrównoważonego finansowania, a obecnie jest wiodącym na świecie prywatnym emitentem zielonych obligacji. Grupa ma aktualnie uplasowane zielone obligacje o wartości prawie 20 miliardów euro.

Źródło: Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE