Baltic Power – finalna decyzja inwestycyjna

Grupa ORLEN rozpoczyna największą w Europie Środkowej inwestycję w zieloną energetykę. Wydano decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą ORLEN realizuje we współpracy z kanadyjskim Northland Power.

Baltic Power, farma wiatrowa realizowana przez Grupę ORLEN, wprowadzi do polskiego systemu energetycznego potężne 1,2 GW energii w 2026 roku. To wystarczy, aby zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych czystą, odnawialną energią.

Decyzja inwestycyjna oznacza, że koncern ma wszystkie niezbędne pozwolenia, komponenty farmy oraz zabezpieczone finansowanie projektu. Grupa ORLEN już rozpoczęła budowę terminala w Świnoujściu, który stanowi kluczową część infrastruktury instalacyjnej dla przemysłu offshore.

Znaczenie projektu

Baltic Power to znaczący krok w transformacji energetycznej Polski i Europy. To jeden z nielicznych projektów, które osiągnęły fazę realizacji w ciągu ostatnich trzech lat, mimo wyzwań związanych z pandemią i innymi trudnościami.

Do 2025 roku pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce stanie się rzeczywistością. Grupa ORLEN nie zamierza poprzestać na tym projekcie, ale wykorzystać zdobyte doświadczenia i infrastrukturę w realizacji kolejnych farm wiatrowych. Planowane jest pięć dodatkowych projektów o łącznej mocy 5,2 GW.

Możliwości Baltic Power

Baltic Power będzie produkować rocznie 4 000 GWh energii, co odpowiada około 3% krajowej produkcji energii elektrycznej w Polsce. To pozwoli uniknąć emisji około 2,8 miliona ton CO2 rocznie. Budowa farmy rozpocznie się w 2024 roku i będzie się składać 76 turbin wiatrowych Vestas o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 250 metrów. Obecnie trwają prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która umożliwi odbiór energii z morza.

Całkowity budżet projektu wynosi około 4,73 mld euro, co obejmuje koszty inwestycyjne oraz finansowanie. Projekt będzie finansowany w formule Project Finance, a umowy kredytowe podpisano na łączną kwotę około 4,4 mld euro z 25 instytucjami finansowymi. To największe finansowanie pozyskane na jedną inwestycję w historii Polski i jedna z największych transakcji offshore w Europie. Zawarte umowy świadczą o solidnych fundamentach biznesowych projektu Baltic Power.

Źródło: orlen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE