ORLEN zwiększa wydobycie gazu ziemnego

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
gaz ziemny orlen
Źródło: Shutterstock

Grupa ORLEN sfinalizowała budowę nowoczesnej tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko w województwie wielkopolskim. Inwestycja ta umożliwi zwiększenie wydobycia gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o dodatkowe około 10 miliardów metrów sześciennych oraz przedłuży okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat.

– ORLEN dąży do zwiększenia krajowej produkcji gazu ziemnego. Cel ten jest podstawowym elementem zapewnienia nieprzerwanych dostaw tego surowca do odbiorców w Polsce – mówi Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Upstream. – Stale poszukujemy nowych złóż, ale też intensyfikujemy wydobycie ze złóż istniejących, co stanowi element optymalizacji wykorzystania już funkcjonującej infrastruktury wydobywczej. Budowa tłoczni gazu w Kopalni Kościan-Brońsko jest najlepszym przykładem sukcesu takiego projektu.

Innowacyjne rozwiązania i synergie

Nowa tłocznia gazu wykorzystuje szereg innowacyjnych synergii, takich jak odzysk ciepła wytwarzanego w procesach technologicznych, co pozwala na wyłączenie istniejącej kotłowni gazowej i oszczędności w zużyciu gazu na potrzeby grzewcze. Takie rozwiązanie wpisuje się w długofalowe cele strategii transformacji energetycznej Grupy ORLEN.

Historia i potencjał złóż

Złoża gazu ziemnego Kościan i Brońsko zostały odkryte w latach 1995–1998, a ich eksploatacja rozpoczęła się w 2002 roku. Pierwotne zasoby obu złóż były szacowane na około 35 miliardów metrów sześciennych. Obecnie, dzięki nowej tłoczni, rozpoczyna się kolejny etap eksploatacji największego kompleksu złóż gazu ziemnego na Niżu Polskim.

Grupa ORLEN prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą na czterech kontynentach, posiadając aktywa upstream w Europie (Polska, Norwegia, Litwa, Ukraina), Ameryce Północnej (Kanada), Azji (Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w Afryce (Libia). Na koniec 2023 roku ORLEN dysponował udokumentowanymi zasobami węglowodorów wynoszącymi około 1,3 miliona baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Krajowa produkcja gazu

W 2023 roku krajowa produkcja gazu ziemnego wyniosła około 3,4 miliarda metrów sześciennych, co pokrywało 20% zapotrzebowania Polski. Łączna produkcja gazu ze złóż krajowych i zagranicznych Grupy ORLEN wyniosła około 7,1 miliarda metrów sześciennych, odpowiadając za 42% zapotrzebowania naszego kraju.

Źródło: orlen.pl

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty