Mingyang uruchamia największą na świecie pływającą platformę wiatrową z dwoma wirnikami

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
platforma pływająca

Wyścig o tworzenie coraz większych i efektywniejszych elektrowni wiatrowych trwa w najlepsze. Tym razem świat obiegła informacja, że chińskie przedsiębiorstwo Mingyang zakończyło testowanie prototypu technologii elektrowni z dwoma wirnikami w Niemczech.

Czym jest OceanX?

Najnowsze dokonanie firmy Mingyang nosi nazwę OceaX. Na platformie zostaną zamontowane dwie turbiny wiatrowe z napędem hybrydowym MySE8.3-180, każda o mocy 8,3 MW. Pojedyncza turbina została wyposażona w łopaty o długości 86,5 m i omiata powierzchnię ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to obszar równy 20 basenom olimpijskim.

Instalacja ma konstrukcję wieży w kształcie litery V o długich i eliptycznych przekrojach, co zapewnia dodatkową siłę odchylania, zwiększając wydajność produkcji i zmniejszając obciążenie końcowe. Dzięki takiemu projektowi infrastruktura wytrzymuje wiatr o prędkości 72 m/s i fale o wysokości 30 metrów, co może być szczególnie istotne w przypadku wystąpienia tajfunu. Warto zwrócić także uwagę na liny odciągowe, które przenoszą obciążenie grawitacyjne wieży, dzięki czemu mimo swoich rozmiarów, jest ona niezwykle lekka.

Platforma OceanX montowana na nabrzeżu Huangchuan Wharf

Po pozytywnym zakończeniu tekstów na Morzu Bałtyckim platforma jest montowana na nabrzeżu Huangchuan Wharf, które mieści się w Kantonie – stolicy prowincji Guangdong. Po zakończeniu prac instalacja zostanie odholowana na Morze Południowochińskie w celu ostatecznego rozmieszczenia w pobliżu miasta Yangjiang (prowincja Guangdong). Cała operacja ma zakończyć się najdalej w czerwcu, co oznacza że rozpoczęcie produkcji planowane jest jeszcze w tym roku. To najpotężniejsza tego typu platforma na świecie.

Źródło: rechargenews.com

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty