Największy trakcyjny magazyn energii w Europie

Dzisiaj o godzinie 9:30 odbyła się transmisja online z otwarcia największego trakcyjnego magazynu energii w Europie. Magazyn zasili polską kolej.

Informacje kluczowe

Wspomniany magazyn energii powstał w Garbcach, w miejscowości znajdującej się w gminie Żmigród (ok. 50 km od Wrocławia). Jego wartość to prawie 20 mln zł. Transmisję online z uruchomienia magazynu można było oglądać dzisiaj na kanale PKP Energetyka w serwisie youtube.

Bez wątpienia urządzenie wpłynie korzystnie na efektywność wykorzystywania OZE w ramach Programu Zielona Kolej. Celem tego nowoczesnego mechanizmu jest zwiększenie bezpieczeństwa i poprawienie jakości dostaw energii dla kolei. Według zapewnień producenta nowy magazyn energii pozwoli na zbilansowanie mocy pobieranej z Krajowego Systemu Energetycznego.

Projekt powstał dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Zasobnik wyposażono w cztery kontenery bateryjne, które łącznie składają się z 4240 ogniw litowo-jonowych. Parametry urządzenia pozwalają na jednorazowe zasilenie przejazdu pociągu rozpędzonego do prędkości 160 km/h. To jak dotąd największy trakcyjny magazyn energii w Europie. Charakteryzuje się mocą 5,5 MW i pojemnością użyteczną 1,2 MWh.

To część większego projektu

Uruchamiany dzisiaj magazyn energii jest pierwszym elementem rozbudowanej nowoczesnej sieci dystrybucyjnej, która wspiera rozwój Polskiej Zielonej Kolei. Obecny plan zakłada powstanie ok. 300 trakcyjnych magazynów energii, które wejdą w skład szerszego ekosystemu zasilania. Wraz z nimi tworzyć go będzie podstacja trakcyjna a w przyszłości także farma fotowoltaiczna lub inne odnawialne źródło energii. W ten sposób powstanie Lokalny Obszar Bilansowania.

Łączna wartość projektu wynosi 19.978.431,20 zł. Natomiast jego dofinansowanie ze środków UE to 8.819.597,28 zł.

Źródła:

https://www.linkedin.com/events/otwarcienajwi-kszegotrakcyjnego6815722756982788096/about/

PKP Energetyka, „Uruchomienie magazynu energii PKP Energetyka”, https://www.youtube.com/watch?v=QCD24tJ7LFE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE