Największy na świecie projekt magazynowania energii w bateriach sodowo-jonowych rusza w Chinach

Uruchomiono pierwszą część największego na świecie systemu magazynowania energii za pomocą akumulatorów sodowo-jonowych (BESS) w Chinach. Jak poinformowały w zeszłym tygodniu państwowe media Yicai Global i dostawca technologii HiNa Battery, część projektu o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh w Qianjiang w prowincji Hubei została ukończona i oddana do użytku.

Pierwszy taki projekt na świecie

Duże systemy magazynowania energii wykorzystujące baterie sodowo-jonowe są póki co rzadkością. W maju 2024 roku uruchomiono pierwszy wielkoskalowy projekt tego typu w Państwie środka. Mieści się w chińskim regionie Kuangsi-Czuang i póki co ma pojemność 10 MWh. Chwilę później Datang, jedno z pięciu dużych chińskich przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem energii podało do publicznej wiadomości, że pracuje nad instalacją oferującą roczną moc wytwórczą na poziomie 100 MW. Uwolnienie zmagazynowanej w niej energii w godzinach szczytu pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 12 tysięcy gospodarstw domowych, równocześnie redukując emisję dwutlenku węgla o 13 tysięcy ton rocznie. Do tej pory zakończono pierwszy etap działań.

Projekt obejmuje łącznie 42 magazyny energii i 21 maszyn integrujących. W instalacji wykorzystano akumulatory sodowo-jonowe o dużej pojemności 185 Ah, z 110-kilowoltową stacją wspomagającą jako obiektem pomocniczym. Tego typu baterie można naładować do 90% w zaledwie kwadrans.

Przyszłość wielkoskalowych magazynów energii należy do technologii sodowo-jonowej

Baterie sodowo-jonowe charakteryzują się lepszą wydajnością w niższych temperaturach, mogą utrzymać sprawność ładowania i rozładowania na poziomie 85% nawet w temperaturze -20°C i zapewniają cykl ładowania-rozładowania 1500 razy w wysokiej temperaturze 60°C. Cui Yongle, kierownik projektu podkreśla także, że to rozwiązanie wypada znacznie lepiej niż zwykłe baterie z akumulatorami litowo-jonowymi w testach odporności na uderzenia. Warto też dodać, że dzięki dużej dostępności surowców potrzebnych do wykonania baterii sodowo-jonowych, ich koszt jest znacznie mniejszy. Niedawno firma China Southern Power Grid napisała wprost w swoim oświadczeniu, że ta technologia kreuje nową erę tanich magazynów energii do zastosowań na dużą skalę.

Zakłada się, że opracowanie i wdrożenie akumulatorów sodowo-jonowych może skutecznie rozwiązać problem nadmiernego uzależnienia Chin od importowanych surowców do produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Warto pamiętać, że azjatycki kraj dysponuje bogatymi zasobami sodu.

Źródło: yicaiglobal.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE