Chiny ogłaszają 56 projektów magazynowania energii

Chiny ogłosiły szczegóły 56 pilotażowych projektów magazynowania energii. Inicjatywy mają pomóc dostosować zdolności energetyczne Chin do swojego rosnącego sektora energii wiatrowej i słonecznej.

Bardzo duży wzrost Chin w zakresie energii zielonej został niedawno doceniony przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, jako wspomaganie osiągnięcia celu szczytu klimatycznego COP28 polegającego na potrojeniu odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

W zeszłym roku Chiny uruchomiły tyle instalacji fotowoltaicznych, ile cały świat w 2022 roku, natomiast moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych wzrosła 66% w skali roku. W takiej sytuacji konieczne jest uelastycznienie sieci, właśnie poprzez magazyny energii.

Nowe inwestycje w magazyny energii

W ubiegłym miesiącu Narodowa Administracja Energii Chin opublikowała szczegóły 56 projektów pilotażowych. Mają one pokazać, jak zróżnicowany jest sektor magazynowania energii w kraju.

Największym z nich pod względem mocy jest projekt magazynowania energii sprężonego powietrza zlokalizowany w północnej prowincji Gansu (300 MW/1800 MWh). Warto zaznaczyć, że nie jest jedyny projekt magazynowania energii sprężonego powietrza na liście opublikowanej przez Narodowa Administrację Energii.

Nie zapomniano również o projektach opartych na bateriach litowo-jonowych, z których największym jest instalacja o mocy 550 MW/1100 MWh zlokalizowana w regionie Wewnętrznej Mongolii.

Na liście znajduje się także pilotowy projekt magazynowania energii dwutlenku węgla o mocy 10 MW/80 MWh. Podobny projekt jest obecnie rozwijany we Włoszech, a deweloper zdobył wsparcie od funduszu innowacji energetycznych Billa Gatesa i Unii Europejskiej.

Spośród mniej popularnych technologii, z pewnością należy wyróżnić projekt grawitacyjnego magazynowania energii o mocy 26 MW/100 MWh w prowincji Jiangsu, na północ od Szanghaju. Najprawdopodobniej mowa tu o instalacji o pojemności 100 MWh, która została uruchomiona w zeszłym roku przez szwajcarską firmę Energy Vault.

Wreszcie, na liście znajdują się także trzy projekty wykorzystujące koła zamachowe do magazynowania energii, z których największy ma pojemność 100 MWh.

Niedawno ogłoszono również, że Chiny planują przekształcić pojazdy elektryczne w mobilne baterie, które wspierałyby sieć. Testy nowego systemu dwukierunkowego ładowania mają rozpocząć się w dużych miastach w przyszłym roku.

Źródło: rechargenews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE