Harmony Energy jest gotowa do budowy magazynów BESS we Francji, Niemczech i Polsce

Brytyjska spółka, będąca właścicielem i operatorem większości bateryjnych magazynów energii w Wielkiej Brytanii ogłosiła swoje plany na dalszy rozwój technologii BESS w innych krajach Europy – w tym w Polsce. To właśnie do nich należy największy w Europie Bumpers Battery Energy Storage System o mocy 99 MW i pojemności 198 MWh.

“Wkraczamy na rynek francuski, ale przyglądamy się także możliwościom inwestycyjnym w Niemczech i Polsce” – powiedział Paul Mason, dyrektor inwestycyjny Harmony Energy, podczas panelu „Highlighting the Investors’ Current Appetite for Energy Storage”.

„Jesteśmy teraz w miejscu, w którym mamy przygotowany naprawdę dobry plan, który jest już gotowy do wdrożenia we wszystkich tych krajach” – dodał Mason.

Porażka na aukcji polskiego rynku mocy BESS

To nie pierwszy raz kiedy Harmony Energy interesuje się Polską. Pod koniec zeszłego roku
polski oddział spółki zadeklarował złożenie oferty na 500 MW projektów BESS w aukcji naszego rynku mocy. Finalnie to jednak Grupa Greenvolt okazała się wielkim zwycięzcą aukcji i to ona zgromadziła na swoim koncie prawie 70% całkowitej mocy dostępnej dla technologii BESS. To nie zniechęciło jednak Brytyjczyków.

Mówiąc o podejściu Harmony do inwestowania w nowych krajach, Mason dodał że: „Ważne jest, aby mieć lokalne kontakty na danym terenie i partnerów, którzy rozumieją rozwój, z którymi można wspólnie uwzględniać procesy, systemy i sposoby opracowania konkretnych rozwiązań BESS”.

Przewiduje się, że do 2030 r. Wielka Brytania zwiększy pojemność magazynów energii pięciokrotnie. Według European Association for Storage of Energy, w samym 2022 r. dodała więcej pojemności w wielkoskalowych magazynach energii niż jakikolwiek inny kraj.

„Francja, Niemcy, Polska widzą co dzieje się w Wielkiej Brytanii i mówią: „Świetnie, baterie działają! Skorzystajmy z tego, dostosujmy przepisy i umożliwmy im to u nas.” – przekonuje Peter Kavanagh, dyrektor generalny Harmony Energy, optymistycznie podsumowując plany spółki.

źródła: energy-storage.news, bloomberg.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE