Magazynowanie energii wodnej w planach Chin

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Magazynowanie energii wodnej. Woda wypuszczana z Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy
Woda wypuszczana z Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy w prowincji Hubei. Źródło: AFP/Getty Images/Bloomberg

Jak podał Bloomberg, Chiny zamierzają zwiększyć swoje plany dotyczące magazynowania energii wodnej. Krajowa firma budowlana ujawniła plany budowy 200 elektrowni pompowych w tym kraju, które powinny zostać uruchomione do 2025 roku. 

OZE ma ograniczenia, więc Chiny, będąc krajem o największym zapotrzebowaniu na energię na świecie, szukają rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Te rozwiązania pomogą Chinom przezwyciężyć niedobory energii w chwilach, gdy wiatr nie wieje lub gdy słońce nie świeci na panele słoneczne.

Według raportu Bloomberga, Chiny również inwestują w magazyny akumulatorowe. Do 2030 r. planuje się, by było dostępne około 100 GW. Ponadto Chiny wydają się również chętnie wykorzystywać potencjał magazynowania energii wodnej.

Zasada działania wodnych magazynów energii

Magazynowanie energii wodnej zwane jest również elektrownią szczytowo-pompową. Wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych do pompowania wody do wysokiego zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania na energię i wysokiej dostępności energii. Kiedy zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych spada, ale zapotrzebowanie rośnie (na przykład w nocy), zmagazynowana woda jest uwalniana. Następnie przechodzi przez turbiny, aby wytworzyć energię.

Tą technologię można z powodzeniem połączyć z szybko rosnącą liczbą paneli słonecznych i turbin wiatrowych w Chinach. Wykorzystanie tej technologii pozwoli udostępniać energię elektryczną, gdy nie świeci słońce i nie wieje wiatr.

Opisana powyżej koncepcja nie jest nowa. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej energy.gov była ona stosowana we Włoszech i Szwajcarii już w latach 90. XIX wieku. Korzystano z niej również w USA w latach 30. XX wieku, a także na całym świecie. W 2019 r. światowa moc magazynowanej energii wodnej wynosiła 158 GW. 

Jak wyglądają cele Chin?

Chiny planują intensywną budowę elektrowni szczytowo-pompowych co najmniej od zeszłego roku. W sierpniu projekt dokumentu Krajowej Administracji Energetyki (NEA – The National Energy Administration) wskazywał na potencjał magazynowania energii wodnej w Chinach na aż 680 GW. Ponadto jeszcze w tym samym roku proponował rozpoczęcie budowy 180 GW do 2025 roku. Ostateczna wersja planu, opublikowana we wrześniu, zmniejszyła skalę. Jednak nadal zakładała zainstalowanie 120 GW do 2030 roku.

Ambicje Chin w zakresie magazynowania energii rosną

Największy chiński budowniczy zapór wodnych twierdzi, że kraj rozpoczyna jeszcze większą niż oczekiwano kampanię na rzecz budowy magazynów energii wodnej w celu uzupełnienia energii odnawialnej. PowerChina mówi o planowanej budowie elektrowni wodnych pompowych o mocy 270 GW.

 

Do 2025 roku kraj rozpocznie budowę ponad 200 elektrowni wodnych o łącznej mocy 270 GW.

Ding Yanzhang, przewodniczący Power Construction Corp. of China

Wskazana w komunikacie wartość oznacza moc większą od mocy wszystkich elektrowni w Japonii. Według szacunków taka ilość wystarczyłoby do zaspokojenia około 23% szczytowego zapotrzebowania Chin. Byłby to również ogromny wzrost w stosunku do tego, co Chiny zaproponowały zaledwie trzy miesiące temu w swoim 14. pięcioletnim planie rozwoju energetycznego. Wówczas mówiło się, że kraj chce mieć 62 GW elektrowni szczytowo-pompowych w eksploatacji oraz kolejne 60 GW w budowie do 2025 roku.

China’s Massive Hydro Energy Storage Goals May Be Getting Bigger, Bloomberg

Hydro energy storage gets a major boost in China’s plans to go green, Interesting Engineering

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty