Konwerter energii fal morskich przechodzi testy fabryczne w Szkocji

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
energia fal morskich
Źródło: Shutterstock

Urządzenie ZOEX Power produkcji firmy Sealand Projects z siedzibą w Aberdeen przeszło fabryczne testy odbiorcze. Już niebawem może zrewolucjonizować branżę konstrukcji morskich.

Czym jest konwerter energii fal?

Konwerter energii fal to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w oceanach, a więc w największym niezagospodarowanym źródle energii. Jak to działa? Energia zmagazynowana w falach porusza gumowy błotnik. Te ruchy wychwytuje z kolei generator elektromechaniczny, konwertujący energię na prąd elektryczny.

Wyjątkowość konstrukcji zaproponowanej przez ZOEX polega na zdolności wzmacniania fal. Sprawia to, że urządzenie jest efektywne nawet przy ruchach o długości poniżej jednego metra. Jest to o tyle ważne, że aż 80% fal na naszych oceanach ma długość jednego metra, co dyskwalifikuje użycie innych mechanizmów dostępnych na rynku.

Wychodząc z założenia, że energia fal oceanicznych musi stanowić część zrównoważonego koszyka energetycznego, marka ZOEX przyjęła nowatorskie podejście rynkowe. Koncentruje się ono na segmencie energii pomocniczej, w szczególności w branży akwakultury, dzięki czemu wyprodukowane zasoby będą ponownie włączane do ekosystemu. Akwakultura to szybko rozwijający się sektor, którego zapotrzebowanie na energię na całym świecie szacuje się na 10 miliardów dolarów do 2027 roku. Celem ZOEX jest stać się wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie zielonej energii dla takich jednostek jak platformy, statki i inne konstrukcje morskie.

Uruchomienie ZOEX Power nastąpi już niebawem

Na początku czerwca zakończyły się pierwsze testy nowego konwertera energii fal. Po pomalowaniu jednostki ZOEX i dodaniu pływaków wypornościowych ma się ono udać się do portu w Aberdeen South Harbor na próby na mokrej nawierzchni. Według Sealand Projects uruchomienie urządzenia ma nastąpić 27 czerwca 2024 roku.

Konwerter ma być niedrogim i niezawodnym dostawcą energii. Przedsięwzięcie jest wpierane przez Scottish Sea Farms i Centrum Innowacji Zrównoważonej Akwakultury. Postuluje się, że może ono odegrać istotną rolę w dążeniu Wielkiej Brytanii do zerowej emisji netto. Zgodnie z opublikowaną w 2021 roku „Strategią Zero Netto” ten stan ma być osiągnięty do 2050 roku.

Źródło: zoexpower.com

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty