Pierwszy raz w historii Wielka Brytania produkuje więcej energii elektrycznej za pomocą turbin wiatrowych niż z gazu

Według raportu Imperial College London w pierwszym kwartale 2023 roku brytyjskie farmy wiatrowe wytworzyły więcej energii elektrycznej niż elektrownie gazowe. Raport został zamówiony przez producenta energii Drax, w ramach Drax Electric Insights.

Jest to kolejny krok w kierunku zerowej emisji netto. Taki cel Wielka Brytania ma zamiar osiągnąć do 2050 roku. Dodatkowym założeniem tej strategii jest uniezależnienie się od importowanej energii konwencjonalnej.

Prawie jedna trzecia energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii (około 32,4%) w pierwszym kwartale 2023 roku pochodziła z farm wiatrowych. Jest to wzrost o 3% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. Dla elektrowni gazowych wartość ta wyniosła 31,7% (spadek o 5%).

W raporcie znajdziemy również podsumowanie udziału wszystkich odnawialnych źródeł energii w krajowej produkcji. W sumie odnawialne źródła energii (wiatr, słońce, biomasa i woda) dostarczyły prawie 42% energii elektrycznej. Duży udział w brytyjskim miksie energetycznym mają oczywiście elektrownie jądrowe.

Wielka Brytania od kilku lat aktywnie uczestniczy w zielonej transformacji energetycznej. Dla przykładu w 2021 roku tamtejszy rząd ogłosił inwestycję o wartości 92 milionów GBP w celu wsparcia innowacji w obszarze magazynowania energii, pływających farm wiatrowych i produkcji biomasy. Jak widać, taka strategia przynosi wymierne efekty.

Obecnie Wielka Brytania posiada jeden z największych morskich zasobów wiatrowych na świecie. Stanowi to ponad 1/3 całego europejskiego potencjału. Do 2030 roku UK ma osiągnąć całkowitą moc zainstalowaną w turbinach wiatrowych na poziomie 40 GW.

Więcej o brytyjskich inwestycjach w zieloną energię i jej magazynowaniu przeczytasz w naszym artykule – UK inwestuje 92 mln GBP w zieloną energię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE