Jest zielone światło dla realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
polska energetyka jądrowa

Misja INIR 2, będąca częścią Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej, oceniła gotowość Polski do kolejnego etapu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Przeprowadzane wywiady i analizy miały na celu zrozumienie stanu przygotowania krajowych instytucji do budowy elektrowni jądrowej oraz identyfikację obszarów wymagających dalszego rozwoju.

Po zakończeniu 11-dniowej misji INIR 2 Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Polska otrzymuje 5 rekomendacji i 7 sugestii dotyczących rozwoju infrastruktury jądrowej, co ma wspomóc kraj w przygotowaniach do budowy pierwszej elektrowni atomowej.

– Program polskiej energetyki jądrowej został zainicjowany z jasno określonymi celami i przechodzi w fazę budowy w zorganizowany sposób. W każdej z organizacji zaobserwowaliśmy silne i zaangażowane zespoły, które pomogą w realizacji celów rządowych dla Programu PEJ – powiedział Mehmet Ceyhan, Przewodniczący Zespołu Oceniającego MAEA, kierownik techniczny Sekcji Rozwoju Infrastruktury Jądrowej MAEA.

19 obszarów

Ekspertom MAEA, którzy przebywali w Polsce przez dwa tygodnie, udało się ocenić 19 obszarów infrastrukturalnych związanych z energetyką jądrową. Ich wnioski i rekomendacje mają wesprzeć dalszy rozwój infrastruktury i przygotować Polskę do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

W rozmowach z przedstawicielami najważniejszych instytucji zaangażowanych w program uczestniczyli m.in. Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Ich zaangażowanie i współpraca z MAEA zostały wysoko ocenione, a wyciągnięte wnioski pozwolą na dalsze usprawnienia wdrażania Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Misja INIR 2 pozytywnie oceniła Polskę, wskazując na jej gotowość do osiągnięcia kolejnych etapów programu energetyki jądrowej. Rekomendacje i sugestie ekspertów mają pomóc krajowi w dalszym postępie oraz przynieść korzyści także innym krajom rozwijającym energetykę jądrową.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty