Grupa Polsat będzie konsolidować segment OZE

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty

Według Katarzyny Ostap-TomannCFO Grupy Polsat Plus, spółka zacznie konsolidować segment OZE metodą pełną od III kwartału 2023 r. Obecnie Grupa ma 40% udziałów w tym segmencie.

Katarzyna Ostap-Tomann dodaje, że do tej pory udzielała pożyczek na realizację inwestycji OZE. Wkrótce spółka ma wykonać kolejny krok. Na III kwartał przewidziane jest uruchomienie farm wiatrowych Miłosław (moc 9,6 MW i produkcja 38 GWh) oraz Kazimierz Biskupi (moc 17,5 MW i produkcja 60 GWh). Są to flagowe inwestycje Grupy Polsat.

Pod koniec 2021 roku Grupa Polsat zapowiedziała poszerzenie działań w zakresie OZE i inwestycje w wysokości 5,5 mld zł. Spółka konsekwentnie realizuje tę strategię. W 2024 roku łączna moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii Grupy wyniesie ok. 330 MW. W 2025 roku ma być to już około 680 MW.

Celem takich inwestycji jest między innymi uwolnienie się od rynkowych cen energii. CFO Grupy zapowiada autokonsumpcję zielonej energii wyprodukowanej w realizowanych projektach. Długoterminowe stopy zwrotu są elementem strategii 2023+.

Podczas podsumowania I kwartału 2023 roku, Grupa Polsat Plus poinformowała, że w planach na ten rok jest uruchomienie fabryki autobusów wodorowych w Świdniku, pod marką NesoBus (Nie Emituje Spalin i Oczyszcza). Pod koniec zeszłego roku miasto Rybnik ogłosiło zakup 20 NesoBusów.

Grupa Polsat Plus pochwaliła się stworzeniem prototypu pierwszego polskiego elektrolizera do produkcji zielonego wodoru (200  kg H2 dziennie). Spółka zaliczyła również rekordową emisję obligacji powiązanych z celami zrównoważonego rozwoju zgodnie z międzynarodowym standardem ICMA. Ich wartość wyniosła 2,67 mld zł.

Źródło: Investing.com

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty