Globalne wdrożenia akumulatorowych systemów magazynowania energii przekroczą 400 GWh rocznie do 2030 roku

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
magazyn energii

Według firmy badawczej Rystad Energy roczny przyrost mocy i pojemności zainstalowanej w magazynach energii BESS wzrośnie 10-krotnie w latach 2022-2030. Należy się spodziewać nowych instalacji o sumarycznej pojemności około 421 GWh w 2030 roku. W zeszłym roku wartość ta wynosiła 43 GWh.

Oczekuje się, że już w tym roku wzrost będzie znaczny – na poziomie 72% w porównaniu do zeszłego roku. Ma to stanowić wartość 73 GWh. Taki wzrost to efekt niższych kosztów inwestycyjnych, krajowych programów finansowania w USA i Europie oraz znacznemu zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Chinach.

Zastosowanie systemów BESS

Technologia BESS może odgrywać wiele różnych ról. W przypadku systemów mieszkaniowych i komercyjnych technologia ta jest wykorzystywana głównie do optymalizacji zużycia energii. W skali sieciowej magazyny energii zazwyczaj są wykorzystywane do bilansowania sieci, szczytów i spadków cen energii oraz zapewniają umowne moce.

Ponadto magazyny energii będą odgrywały coraz większą rolę w aktywach przesyłowych. Największy integrator BESS na świecie, Fluence, uczynił to ostatnio strategicznym celem.

Azja obejmie prowadzenie?

Według danych zaprezentowanych przez Rystad Energy najwięcej nowych systemów BESS instaluje się obecnie w Ameryce Północnej. Należy jednak się spodziewać, że do 2030 roku Azja przejmie prowadzenie w tej klasyfikacji.

W Europie, która nadal jest daleko za Azją i Ameryką Północną, tempo nowych inwestycji ma wzrosnąć ponad pięciokrotnie do 2030 roku. Według prognoz nadal będzie to niższy wynik niż w przypadku dwóch powyższych kontynentów.

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty