Essent wyprodukuje zielony wodór z energii słonecznej

Holenderski dostawca energii Essent zamierza produkować zielony wodór z energii słonecznej. W tym celu wybuduje zakład elektrolizy o mocy 5 MW. Firma rozważa również możliwość wykorzystania energii wiatrowej do produkcji wodoru i chce zainwestować w magazyn energii do tymczasowego przechowywania nadwyżek energii.
Pionierski projekt wodorowy w Holandii?
Holenderskie przedsiębiorstwo energetyczne i gazowe Essent podpisało umowę o współpracy z holenderską firmą Solinoor zajmującą się energią słoneczną. Przedmiotem porozumienia jest budowa elektrolizera o mocy 5 MW na terenie Holandii. Co ciekawe, w planowanym zakładzie zielony wodór z energii słonecznej powstanie dzięki panelom fotowoltaicznym rozmieszczonym zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Następnie tak wyprodukowany wodór trafi do przedsiębiorstw prowadzących działalność w regionie.
Zastosowanie wodoru jako nośnika energii to duży krok naprzód w transformacji energetycznej. Od 1,5 roku koncentrujemy się z EIS (Energy Infrastructure Solutions) na rozwoju sieci chłodniczych i ciepłowniczych oraz kompleksowych rozwiązań, których częścią jest wodór. Wierzymy, że transformacja energetyczna wymaga szerokiego, zintegrowanego podejścia, a wodór oferuje ogromne możliwości dla przemysłu.
Stephan Segbers, dyrektor operacyjny firmy Essent
Według firmy Essent będzie to pierwszy projekt w kraju o tak zintegrowanym podejściu. – Projekt ten łączy w jednym miejscu elektrolizery, panele fotowoltaiczne lądowe i pływające oraz akumulatory. Według pomysłodawców, ta inwestycja stanowi reakcję na coraz większe zapotrzebowanie na lokalną produkcję i dostawę czystej energii. Choć budowa instalacji rozpocznie się już w 2022 roku, to nikt nie podał jeszcze dokładnej lokalizacji do wiadomości publicznej.
Zielony wodór z energii słonecznej i nie tylko
Początkowo Essent planuje produkować zielony wodór z energii słonecznej dostarczanej zarówno z lądowych instalacji solarnych, jak i pływających.
Zielony wodór jest produkowany z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Solinoor rozwija w całej Holandii parki słoneczne, które mogłyby być wykorzystywane jako źródło energii elektrycznej do produkcji wodoru.
Vahid Kharidar, dyrektor Solinoor

W dalszej kolejności, oprócz energii słonecznej, firma Essent bierze pod uwagę również opcję wykorzystania energii pochodzącej z wiatru. Byłaby ona szczególnie przydatna w momentach, w których słońce nie świeci. Według projektantów jednoczesne włączenie do instalacji źródeł słonecznych i wiatrowych zagwarantuje ciągłość działania instalacji.
Rola magazynów energii w projekcie
Inną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są ograniczone możliwości przesyłowe w sieci elektroenergetycznej. Taka sytuacja oznacza ryzyko utraty cennej, wytworzonej energii. Aby temu zapobiec, twórcy wyposażą instalację w akumulatory składające się magazyn energii.
Wierzymy, że dla naszej branży zawsze istnieje rozwiązanie pozwalające przejść na 100% zieloną energię, nawet gdy istnieją wyzwania związane z ograniczoną przepustowością sieci.
Vahid Kharidar, dyrektor Solinoor
Magazyn energii służy jako miejsce do tymczasowego gromadzenia nadwyżek energii słonecznej, której nie można natychmiast przekształcić w wodór lub dostarczyć do sieci.
Jest to pierwszy projekt w Holandii, w którym naziemny i pływający park słoneczny, akumulatory i elektrolizer mają być wykorzystywane do zrównoważonej produkcji wodoru. Jednocześnie rozwiązuje to problem zatorów w sieci i zapewnia zrównoważoną sieć energetyczną.
Essent
Zielony wodór z energii słonecznej – transport do lokalnych odbiorców
Obie holenderskie firmy Essent i Solinoor zadeklarowały współpracę w zakresie dostarczania wyprodukowanego wodoru do lokalnych odbiorców. Prawdopodobnie będzie się to odbywać za pośrednictwem transportu drogowego lub bezpośredniego rurociągu.

Firmy planują zaproponować sowim potencjalnym klientom dwie możliwości przejścia na zrównoważone prowadzenie działalności dzięki wykorzystaniu wodoru. Pierwsza opcja do wyboru jest szybsza, ponieważ zakłada natychmiastowe przejście na korzystanie z wodoru w 100%. Natomiast druga opcja daje warunki do rozłożenia kosztów tej zmiany w czasie. W tym przypadku klienci tymczasowo będą mogli korzystać z mieszaniny wodoru i gazu ziemnego zanim całkowicie przejdą na zielone paliwo.
W ten sposób pomagamy przedsiębiorcom przejść na zieloną przyszłość w odpowiedzialny i kontrolowany sposób.
Essent
Źródła:
Essent, Solinoor to collaborate on PV-powered green hydrogen projects – PV Tech (pv-tech.org)
Essent will produce green hydrogen from renewable energy – Energy News Agency