Jak powódź wpływa na system elektroenergetyczny? Komunikat PSE

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
powódź

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały w poniedziałek, że powodzie nie spowodowały uszkodzeń infrastruktury. Jednocześnie operator uspokaja, że nie ma obecnie zagrożenia dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Monitorowanie infrastruktury i wsparcie dla poszkodowanych

PSE aktywowały zespół kryzysowy, który na bieżąco monitoruje stan infrastruktury oraz współpracuje ze służbami ratunkowymi. Trwają również przygotowania do udzielania pomocy mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią.

Mimo stabilności przesyłowej sieci elektroenergetycznej, sytuacja w sieci dystrybucyjnej, szczególnie na południowym zachodzie Polski, jest bardzo trudna.

Najtrudniejsza sytuacja w sieci Tauron Dystrybucja

Operatorem sieci dystrybucyjnej w dotkniętych powodzią regionach jest spółka Tauron Dystrybucja. Według najnowszych informacji, w poniedziałek ponad 60 tysięcy odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

Zalane zostały liczne elementy infrastruktury, w tym sieci dystrybucyjne, elektrownie wodne, a także instalacje oświetleniowe. Najbardziej dotknięte regiony to obszary obsługiwane przez oddziały w Wałbrzychu, Opolu oraz Jeleniej Górze. Miejscami, gdzie poziom wody opadł, służby rozpoczęły już prace nad przywracaniem dostaw energii.

Zalane elektrownie wodne

Tauron przekazał, że powódź dotknęła elektrownie wodne w takich miejscowościach jak Ławica, Opolnica, Wrzeszczyn, Nysa, Włodzice i Olszna. Elektrownie te zostały zalane i obecnie są nieczynne. Szkody, jakie wyrządziła woda, będzie można dokładniej oszacować dopiero po opadnięciu wody.

Pełna skala zniszczeń pozostaje nieznana i zostanie ustalona po ustabilizowaniu się sytuacji powodziowej.

Źródło: PAP

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
projekty ustawy o oze

Nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany dla prosumentów i szybsze procedury dla odnawialnych źródeł energii

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główne założenia nowych przepisów to poprawa rozliczeń dla prosumentów w systemie net-billingu oraz przyspieszenie formalności związanych z instalacjami OZE. Zmiany mają na celu zwiększenie…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sól kuchenna

Niemcy testują baterie na bazie soli kuchennej

Niemiecki deweloper Altech Advanced Materials AG (FRA) wprowadził do testów prototyp baterii o pojemności 60 kWh, wykorzystującej zwykłą sól kuchenną zamiast rzadkich i drogich surowców, jak lit czy kobalt. Nowy akumulator, nazwany CERENERGY, został opracowany na bazie technologii sodowo-chlorkowej baterii…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty