Czechy otrzymały zgodę KE na finansowanie elektrowni atomowej

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
czechy elektrownia atomowa

Czeski projekt o nazwie Elektrownia Dukovany II ma zostać ukończony w 2036 r., a reaktory o mocy 1200 MW swoją komercyjną pracę rozpocząć mają w 2038 r. Za dostawę energii ma być odpowiedzialna specjalnie w tym celu powołana spółka SPV.

Czesi zdecydowali się na odmienny schemat działań w ramach projektów jądrowych niż Polska, która zaczęła od wyboru partnera technologicznego. W marcu 2022 r., nasz południowy sąsiad zwrócił się do Komisji Europejskiej o ocenę planów dotyczących rozbudowy istniejącej Elektrowni Jądrowej Dukovany.

Rozmowy z KE trwały ponad dwa lata. W trakcie negocjacji Bruksela oczekiwała, że Czechy skrócą czas trwania wsparcia bezpośredniego do ceny energii elektrycznej produkowanej przez nowy blok jądrowy. Czesi zgodzili się na tę propozycję ustalając, że mechanizm ten będzie obowiązywał przez 40 lat, a nie przez 60, jak zakładano w pierwotnej wersji planu.

Finansowanie w ramach kontraktu różnicowego

Jak czytamy w komunikacie dostępnym na stronie Komisji Europejskiej, Czechy poparły przyjęcie formuły rozliczania energii elektrycznej, która jest „zbliżona” do tzw. kontraktu różnicowego (CfD, contract for difference). W uproszczeniu oznacza to, że jeśli cena gwarantowana w kontrakcie okaże się wyższa niż rynkowa – elektrownia otrzyma dopłatę, w przeciwnym wypadku, gdy cena okaże się niższa – sama będzie musiała dopłacić.

Taka ekspozycja na sygnały rynkowe ogranicza zakłócenia rynku i zapobiega wypieraniu odnawialnych źródeł energii z korzyścią dla systemu elektroenergetycznego i ułatwia jego dekarbonizację – czytamy w oświadczeniu KE.

Ustalono również, że co najmniej 70% energii elektrycznej wyprodukowanej przez blok jądrowy będzie trafiać będzie na giełdę energii przez cały czas pracy elektrowni, zaś pozostała część może być sprzedawana poprzez aukcje energii.

Przedsięwzięcie ma być dodatkowo objęte dotowaną pożyczką państwa na pokrycie większości kosztów budowy oraz mechanizmu zabezpieczającego przed nieprzewidzianymi zdarzeniami lub zmianami polityki, które mogą uniemożliwić realizację projektu.

Źródło: ec.europa.eu

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty