Administracja Bidena chce rozwijać odnawialne źródła energii na terenach wiejskich

Departament Rolnictwa USA ogłosił we wtorek, że przeznaczy niemal 11 mld dolarów na rozwój OZE na terenach wiejskich. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie przystępnej cenowo czystej energii społecznościom wiejskim w całym kraju.
Wiejskie spółdzielnie energetyczne, firmy zajmujące się energią odnawialną i przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły ubiegać się o finansowanie w ramach dwóch programów – Empowering Rural America i Powering Affordable Clean Energy.
Budżet programu Empowering Rural America to 9,7 mld dolarów. Będą mogły z niego skorzystać spółdzielnie energetyczne. Dotacja obejmie nie tylko instalacje OZE, ale również systemy wychwytywania dwutlenku węgla.
Program Powering Affordable Clean Energy dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się energią odnawialną i zakładów energetycznych. Będą one mogły starać się o częściowo umarzalne pożyczki na finansowanie systemów fotowoltaicznych, wiatrowych i geotermalnych. Budżet programu wyniesie 1 mld dolarów.
Finansowanie nowych programów pochodzi z ustawy o redukcji inflacji. Ustawa wygenerowała setki miliardów dolarów na transformację energetyczną oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Programy ruszają już w tym roku.
Departament Rolnictwa ogłosił w komunikacie prasowym, że celem przedsięwzięć jest zapewnienie przystępnej cenowo czystej energii dla wiejskich (często znajdujących się w złej sytuacji materialnej) i rdzennych społeczności.
Według sekretarza Departamentu Rolnictwa USA Toma Vilsacka to przełomowa decyzja. Jest to największa inwestycja w zakresie energetyki na obszarach wiejskich od czasu podpisania przez prezydenta Franklina D. Roosevelta ustawy o ich elektryfikacji w 1936 roku.
Ogłoszone dofinansowania wpisują się w politykę USA, której celem jest częściowa dekarbonizacja kraju. Pisaliśmy o tym w artykule – Częściowa dekarbonizacja Stanów Zjednoczonych do 2050 roku.