Marcin Bugajski: Dynamiczny rozwój Grupy Energynat, która napędza transformację energetyczną

Rozmowa z Marcinem Bugajskim, prezesem Energynat

Energynat niedawno znalazł się na 63. miejscu w rankingu Financial Times uwzględniającym 1000 najszybciej rozwijających się europejskich firm. Czemu zawdzięczają Państwo wzrost 176 % w ciągu trzech lat?

To wypadkowa konsekwencji w działaniu, biznesowego i branżowego doświadczenia, dzięki którym wyprzedzamy oczekiwania rynku, a także elastyczności w podejściu do współpracy z naszymi partnerami. Nie bez znaczenia jest także niezmienne ukierunkowanie firmy na klienta biznesowego – czy to w obszarze importu i hurtowej dystrybucji, instalacji czy obrotu energią.

W Energynat staramy się wyprzedzać rynek i przewidywać kierunki rozwoju w kolejnych latach. Uważnie słuchamy naszych klientów i analizujemy, co dzieje się dokoła, dostosowując ofertę do zmieniających się potrzeb i realnych możliwości rynku. Konsekwentnie rozwijamy nasz dział R&D tworzący kolejne innowacyjne produkty i usługi, m.in. w obszarze magazynów energii.

Dzięki synergii działań spółek grupy Energynat wychodzimy do naszych klientów z kompleksową ofertą opartą o pewny i bezpieczny łańcuch usług – od importu, poprzez dostarczenie sprzętu, innowacyjne narzędzia analizy klienta, wykonanie instalacji oraz sprzedaż i bilansowanie energii.

Fakt, że posiadamy wszystkie elementy „OZE-energetycznej układanki”, szczególnie doceniają klienci biznesowi, którzy na ogół poszukują kompleksowych i sprawdzonych rozwiązań. Wszystko to sprawia, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w biznesie.

W 2022 roku Energynat otrzymał koncesję na obrót energią elektryczną. Jak ten obszar biznesu zamierzacie Państwo rozwijać?

Uzyskanie koncesji na obrót energią było finalnym krokiem na naszej drodze do budowy komplementarnego eko-energetycznego pakietu dla firm i JST. Na rynek weszliśmy z portfelem blisko 100 GWh energii z OZE, który w kolejnych latach planujemy podwoić.

Co istotne, przyznana nam koncesja, stanowi potwierdzenie najwyższych standardów w zakresie kompetencji i doświadczenia zespołu, jakości świadczonych usług oraz doskonałej kondycji finansowej naszej spółki.

Dynamiczny rozwój Grupy Energynat to w dużej mierze zasługa zintegrowanego modelu biznesowego firmy, ukierunkowania na klienta biznesowego i samorządowego oraz ekspansji działań z obszaru dystrybucji na rynki zagraniczne.

Potwierdzeniem Państwa pozycji rynkowej jest też tytuł Gazeli Biznesu 2022, który spółka otrzymała kolejny rok z rzędu. Co zadecydowało o tym, że Państwa firma zajęła w tym roku tak wysokie – 6 miejsce w rankingu?

Dynamiczny rozwój Grupy Energynat to w dużej mierze zasługa zintegrowanego modelu biznesowego firmy, ukierunkowania na klienta biznesowego i samorządowego oraz ekspansji działań z obszaru dystrybucji na rynki zagraniczne. Z powodzeniem działamy już między innymi w Czechach, Słowacji, Bułgarii, Rumunii oraz Niemczech, gdzie uruchomiliśmy naszą spółkę córkę – Energynat Deutschland GmbH.

Dzięki wieloletniej współpracy i zaufaniu, jakim darzą nas partnerzy i producenci, jako importer i autoryzowany dystrybutor, dostarczamy do naszych klientów w Polsce i Europie setki megawatów sprzętu rocznie.

Fundamentem sukcesu firmy i kluczową siłą tej organizacji jest kompetentny i zaangażowany zespół, który wciąż się powiększa.

Analizujemy potrzeby klienta i dobieramy produkty i usługi szyte na miarę, które generują realne oszczędności, wspierając przedsiębiorców w świadomym i efektywnym uczestnictwie w procesie transformacji energetycznej, od którego nie ma odwrotu.

Na rynek dostarczają Państwo wiele innowacyjnych rozwiązań wspierających proces transformacji energetycznej. Proszę opowiedzieć więcej o swojej ofercie dla biznesu.

Przede wszystkim dostarczamy rozwiązania, które są najbardziej efektywne. Analizujemy potrzeby klienta i dobieramy produkty i usługi szyte na miarę, które generują realne oszczędności, wspierając przedsiębiorców w świadomym i efektywnym uczestnictwie w procesie transformacji energetycznej, od którego nie ma odwrotu.

Oprócz instalacji fotowoltaicznych proponujemy indywidualnie dopasowane modele uczestnictwa w rynku energii – czy to w formie kontraktów PPA i energii bezpośrednio ze źródeł OZE czy w modelu zakupu energii z rynku RDN, bądź z wykorzystaniem innych produktów giełdowych. Dostarczamy kompletny pakiet rozwiązań z obszaru OZE generujący oszczędności oraz redukujący ślad węglowy. Instalacje fotowoltaiczne są tutaj tylko jednym z narzędzi. Posiadamy również autorski system IT, który daje możliwość obsługi kontraktów cPPa oraz magazynów energii.

Czy pracują Państwo również z prosumentami?


Tak, w ofercie posiadamy także rozwiązania dopasowane do potrzeb prosumentów. Naszą specjalizacją niezmiennie jednak pozostają prosumenci biznesowi i to na ich rozwoju chcemy się skupiać. Jednym z rozwiązań opracowanych przez Energynat dla firm jest między innymi autorski model rozliczania klientów w formule Smart-Billing, który jest naszą odpowiedzią na ubiegłoroczne regulacje prawne. Jest to usługa polegająca na zarządzaniu, a także optymalizacji kosztów zakupu i sprzedaży energii z OZE, gwarantująca bardziej efektywne rozliczanie energii niż w zaproponowanym przez ustawodawcę systemie Net-Billingu.

Jesteśmy bez wątpienia jedną z najszybciej rozwijających się firm na krajowym rynku energetyki odnawialnej oraz, co nas niezwykle cieszy, również w czołówce najdynamiczniej prosperujących firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Europie.

Jakie są obecnie ambicje Grupy Energynat i jakie najważniejsze cele chcą Państwo zrealizować w najbliższym czasie?

Jesteśmy bez wątpienia jedną z najszybciej rozwijających się firm na krajowym rynku energetyki odnawialnej oraz, co nas niezwykle cieszy, również w czołówce najdynamiczniej prosperujących firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Europie.

Nie zwalniamy tempa. W obszarze importu i dystrybucji komponentów PV naszą ambicją jest obecnie dalsza ekspansja zagraniczna i uruchomienie stałych oddziałów w innych krajach europejskich oraz systematyczne poszerzanie naszej oferty m.in. o duże magazyny energii dla przemysłu.

Jako spółka instalacyjna chcemy być z kolei najbardziej innowacyjnym i zaawansowanym podmiotem dostarczającym rozwiązania OZE dla biznesu i to nie tylko oparte na fotowoltaice, ale też innych technologiach z obszaru odnawialnych źródeł energii. Kolejne innowacyjne produkty i usługi pojawią się już niebawem także w obszarze obrotu energią.

Jesteśmy pewni swoich kompetencji i gotowi nawet na największe i najbardziej złożone

projekty, wspierając klientów spółek z Grupy Energynat na każdym etapie procesu transformacji energetycznej (…)

Grupa Energynat buduje biznes oparty na dostarczaniu i kreowaniu rozwiązań z obszaru OZE. Jakie będzie według Pana najbliższe kilka lat dla OZE w Polsce?


Rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce po perturbacjach roku 2022 będzie rozwijać się coraz dynamiczniej. Ma to związek ze sprzyjającymi zmianami prawnymi, sytuacją geopolityczną oraz unijnymi planami długoterminowego odchodzenia od energii z węgla. Pod tym względem warto szczególnie uważnie przypatrywać się rynkowi niemieckiemu, który dziś wyznacza trendy w Europie. W kraju za Odrą odważne deklaracje dotyczące transformacji energetycznej wspiera konsekwentna polityka, co z pewnością sprzyja dynamicznemu rozwojowi OZE w tej części Europy.

W Polsce natomiast mamy szereg wyzwań oraz duży problem systemowy z sieciami. W roku 2024 z pewnością będziemy obserwować bardzo dynamiczny wzrost liczby rozwiązań opartych na magazynach energii. Po pierwsze, ze względu na niewydolność samych sieci. Po drugie, ze względu na zmiany strukturalne cen godzinowych energii elektrycznej, w tym bardzo niskie ceny energii w momencie dużej generacji OZE. Biorąc pod uwagę aspekty techniczne i ekonomiczne, możemy stwierdzić, że od przyszłego roku duża część biznesowych instalacji PV w Polsce będzie wręcz wymagała zastosowania magazynów energii. Trend promujący wykorzystanie baterii będzie rósł także w segmencie klientów indywidualnych, a to m.in. za sprawą przepisów o rozliczaniu nadwyżek w oparciu o ceny godzinowe z Rynku Dnia Następnego (na Towarowej Giełdzie Energii), które wejdą w życie 1 lipca 2024 r.

Jesteśmy pewni swoich kompetencji i gotowi nawet na największe i najbardziej złożone projekty, wspierając klientów spółek z Grupy Energynat na każdym etapie procesu transformacji energetycznej, a że każdy biznes zaczyna się od rozmowy, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.


ENERGYNAT

Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się podmiotów z branży odnawialnych źródeł energii w Polsce i Europie. Zakres naszych usług pokrywa cały łańcuch energetyczny, a Grupa Energynat to pierwszy w kraju integrator rozwiązań z obszaru OZE. 

Kompleksowy zakres usług oferowany w ramach grupy naszych spółek jest zdecydowanym wyróżnikiem oferty Grupy Energynat, która skupia wszystkie „elementy OZE-energetycznej układanki”, tj. doradztwo, import i dystrybucję sprzętu PV, wykonanie i serwis instalacji, obrót i bilansowanie energii, a także innowacje z obszaru zarządzania energią oraz optymalizacji kosztów jej zakupu. 

Posiadana koncesja na obrót energią elektryczną, pozwala nam dostarczać kompletne rozwiązania energetyczne, w których instalacje PV są jednym z narzędzi do transformacji energetycznej a nie produktem finalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE