Anna Biłek-Gorzkiewicz: Bezpieczeństwo energetyczne i przyszłość branży

Rozmawiamy z Anną Biłek-Gorzkiewicz, company managerką w PRO-MAC

Dynamiczny rozwój energetyczny w Europie umożliwił nam nawiązanie współpracy z nowymi firmami oraz wejście na nowe rynki. Myślę, że te 30 lat działalności pozwoliło nam na zdobycie doświadczenia oraz know-how, dzięki którym możemy teraz otwierać się na nowe wyzwania w branży elektrycznej.

Firma PRO-MAC posiada duże doświadczenie, działa w branży ponad 30 lat. Jak oceniają Państwo dotychczasowe lata działalności?

Dzięki tak długiej obecności na rynku energetycznym mieliśmy możliwość obserwowania i uczestniczenia w jego dynamicznym rozwoju. Od samego początku celem naszej pracy było zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności elektrycznej w budynkach przemysłowych, szpitalach czy kopalniach. Posiadane know-how, dotyczące specyfiki projektowania oraz wykorzystania sieci izolowanych i ich zabezpieczenia, dało nam możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych, innowacyjnych projektach na terenie całego kraju. Staramy się budować wśród użytkowników sieci elektrycznych świadomość, jak ważne dla wszystkich jest bezpieczeństwo elektryczne. Ostatnie kilka lat pokazało nam, iż możemy wykorzystać naszą wiedzę również do rozwoju branży elektromobilności, fotowoltaiki i magazynów energii. Dynamiczny rozwój energetyczny w Europie umożliwił nam nawiązanie współpracy z nowymi firmami oraz wejście na nowe rynki. Myślę, że te 30 lat działalności pozwoliło nam na zdobycie doświadczenia oraz know-how, dzięki którym możemy teraz otwierać się na nowe wyzwania w branży elektrycznej.

Jaki jest zakres usług i produktów oferowanych przez Państwa firmę?

Nasza firma od lat zajmuje się bezpieczeństwem i opomiarowaniem instalacji elektrycznych. W swojej ofercie posiadamy m.in. urządzenia do monitorowania stanu izolacji w obiektach, w których dostępność sieci jest najważniejsza, czyli na salach operacyjnych, w kopalniach i budynkach użyteczności publicznej. Od kilku lat można znaleźć nasze izometry również na stacjach ładowania i w samych pojazdach elektrycznych. Ponadto posiadamy w ofercie aparaturę pomiarową niskiego napięcia oraz urządzenia wtykowe z rozłącznikami, które znajdują zastosowania w zakładach przemysłowych i w pojazdach specjalnych. W związku z tym, że nasi klienci coraz częściej borykają się z problemami z jakością energii, w bieżącym roku rozszerzyliśmy ofertę o filtry aktywne.

Na przestrzeni lat instalacje elektryczne są coraz bardziej obciążane i zmienia się ich charakterystyka pracy, dlatego powinniśmy przykładać coraz większą uwagę do bezpieczeństwa użytkowników oraz niezawodności pracy samych sieci.

Wspomina Pani o bezpieczeństwie elektrycznym sieci przemysłowych i szpitalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Co w największym stopniu wpływa na to bezpieczeństwo i jak można je zwiększyć?

Na przestrzeni lat instalacje elektryczne są coraz bardziej obciążane i zmienia się ich charakterystyka pracy, dlatego powinniśmy przykładać coraz większą uwagę do bezpieczeństwa użytkowników oraz niezawodności pracy samych sieci. Aspekt ten jest, niestety, często pomijany z uwagi na brak świadomości zagrożenia lub doraźne oszczędności. Bezpieczna instalacja elektryczna to przede wszystkim taka, którą stale monitorujemy. To hasło towarzyszy nam od lat. Jako specjaliści w branży wiemy, że na zmiany w sieci należy jak najszybciej reagować, ale nie mamy możliwości zapobiegania poważniejszym awariom, jeśli nie wiemy, co się dzieje w naszej instalacji. Dlatego staramy się uświadamiać użytkownikom i projektantom, jak ważny jest monitoring instalacji prowadzony poprzez ciągłą kontrolę rezystancji izolacji w sieciach izolowanych oraz pomiar prądów różnicowych w sieciach uziemionych.

A czy poza tym podejmują Państwo jakieś dodatkowe działania w celu promowania tych standardów i dobrych praktyk?

Od lat piszemy artykuły techniczne do prasy branżowej i jako eksperci uczestniczymy w konferencjach, szkoleniach oraz targach, by dzielić się wiedzą z innymi. Wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami bierzemy udział w rozwoju norm i przepisów europejskich, implementowanych następnie w polskiej rzeczywistości. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko realizować naszą misję zwiększania bezpieczeństwa i niezawodności instalacji elektrycznych, ale także wpływać na rozwój rynku tego typu rozwiązań.

Państwa firma współpracuje z producentami urządzeń z kilku krajów europejskich. Jakie to kraje i jak wygląda współpraca?

Od lat jesteśmy przedstawicielem kilku wiodących producentów urządzeń elektrycznych. Zaczęliśmy od współpracy z niemiecką firmą Bender – liderem w dziedzinie kontroli stanu izolacji na świecie.

Z czasem rozszerzyliśmy nasze portfolio o aparaturę pomiarową firmy IME z Włoch i holenderskiej firmy Inepro, oraz urządzenia wtykowe z rozłącznikami francuskiego koncernu Marechal. Od niedawna współpracujemy również z firmą Elektra z Turcji – producentem m.in. filtrów aktywnych.

Nasi partnerzy od lat z zainteresowaniem obserwują, jak dynamicznie rozwija się rynek energetyczny w Polsce. Bliska i przyjacielska współpraca pozwala nam czerpać wiedzę z ich doświadczeń i wdrażać na polskich rynkach innowacyjne rozwiązania.

Proszę pochwalić się najciekawszymi realizacjami, które Państwo wykonali.

Dostarczamy nasze systemy i urządzenia do największych polskich firm. Na tej liście są zakłady z grupy KGHM, kopalnie i koksownie należące do PGG, JSW, PGE, elektrownie i stacje energetyczne zrzeszone w koncernach PGE, Tauron, PGNiG i PKP Energetyka, zakłady chemiczne grupy ORLEN (Petrochemia Płock, ANWIL) oraz wiele innych obiektów przemysłowych.

Z ciekawszych realizacji niedawno dostarczyliśmy system kontroli izolacji i lokalizacji doziemień do jednej z największych polskich serwerowni, zasilanej w całości napięciem DC400V. W ciągu ostatnich dwóch lat, we współpracy z ZPUE, realizowaliśmy dostawy układów kontroli stanu izolacji do wielu farm fotowoltaicznych, powstających na obszarze całego kraju. Od lat dostarczamy nasze urządzenia wiodącym producentom stacji ładowania i pojazdów elektrycznych.

Czy branża jest odporna na kryzys? Ostatnie lata pokazują, że jak najbardziej tak! Europa, podążając za wspólnym celem klimatycznym, stawia na rozwój nowych rozwiązań energetycznych, co w przyszłości będzie dla nas wielkim wyzwaniem, ale również wielką szansą.

Jak wygląda przyszłość branży? Czy jest ona odporna na kryzys?

Naszym zdaniem branża energetyczna będzie się dynamicznie rozwijać. Europa stawia na elektromobilność, więc niezbędna stanie się odpowiednia infrastruktura elektryczna oraz nowe źródła energii.

Czy branża jest odporna na kryzys? Ostatnie lata pokazują, że jak najbardziej tak! Europa, podążając za wspólnym celem klimatycznym, stawia na rozwój nowych rozwiązań energetycznych, co w przyszłości będzie dla nas wielkim wyzwaniem, ale również wielką szansą.

Jak Państwa firma przygotowuje się na te nowe wyzwania? Co według Państwa jest kluczowe, by osiągnąć sukces?

Czynników sukcesu możemy wymienić bardzo wiele, ale naszym zdaniem najważniejsi są ludzie. To dzięki nim możemy się rozwijać i podejmować się coraz większych, trudniejszych inicjatyw. Mamy to szczęście, że w naszej firmie pracuje bardzo dobry zespół, z którym od lat uczestniczymy w wielu projektach i budujemy trwałe relacje z klientami. Ta współpraca pozwala nam patrzeć z otwartością w przyszłość i przygotowywać się na nowe wyzwania.


PRO-MAC

Firma PRO-MAC od ponad 30 lat zajmuje się tematyką bezpieczeństwa elektrycznego sieci przemysłowych i szpitalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Rozwijamy nasze usługi także w nowych obszarach, takich jak: elektromobilność, magazyny energii i energetyka wodorowa. Rozwiązania, które posiadamy w swojej ofercie znajdują również zastosowanie w pojazdach specjalnych. Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę i unikatowe know-how w zakresie bezpieczeństwa elektrycznego. Jesteśmy liderem kreowania rozwiązań i uczestniczymy w procesach normalizacji dla branży elektrycznej. Realizujemy projekty we współpracy z liderami rynku energetycznego i reprezentujemy producentów urządzeń z kilku krajów europejskich. Czynnie uczestniczymy w kreowaniu bezpiecznej przyszłości energetycznej naszego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE