Niższe koszty OZE napędzają rynek magazynów energii

Transformacja branży elektroenergetycznej polega między innymi na zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii w rynku. Ciągły wzrost źródeł czystej energii i towarzyszące temu malejące koszty technologii sprawiają, że rynek akumulatorowych magazynów energii prężnie się rozwija.

Przedsiębiorstwa energetyczne, operatorzy systemów energetycznych i władze na całym świecie coraz częściej traktują magazynowanie energii w akumulatorach sieciowych jako ważny element planów dotyczących ekspansji energetycznej. Ten temat podejmuje badanie, które niedawno przeprowadziła założona w 1961 roku firma konsultingowa z Kalifornii, Frost & Sullivan.

Wyniki tego badania mówią o tym, że wzrost na rynku odnawialnych źródeł energii i malejące przy tym koszty technologiczne skutecznie napędzają globalny rynek magazynów energii. Dzieje się tak, gdyż malejące koszty technologiczne, w tym koszty akumulatorów, bilansu elektrowni i ekspansja odnawialnych źródeł energii, wpływają na rosnącą konkurencyjność cenową. Wszystkie wymienione czynniki są niezwykle istotne z punktu widzenia akumulatorów sieciowych, gdyż pozwalają na ich intensywny rozwój.

Szacunki firmy konsultingowej

Rynek magazynowania energii w akumulatorach sieciowych okazał się mocny wobec zawirowań związanych z COVID-19.

Szacuje się, że do 2030 roku globalna zdolność magazynowania energii w akumulatorach sieciowych prawdopodobnie osiągnie 134,6 GW / 437,4 GWh skumulowanej mocy. Oznacza to roczny przyrost mocy o wartości 19,3 GW do 2030 roku. To duży wzrost w porównaniu do rocznych przyrostów mocy o wielkości 8,5 GW w 2020 roku. Stanie się tak ponieważ coraz więcej krajów deklaruje, że do 2030 roku ponad 50% energii będzie wytwarzać z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie kraje te zamierzają dostosować swoje wewnętrzne przepisy do elastycznych aktywów. Finalnie w ciągu trwającego dziesięciolecia (od 2020 do 2030) roczne inwestycje wzrosną prawdopodobnie z 2 mld USD w 2020 roku do 15,94 mld USD do 2030 roku.

Akumulatory jako rozwiązanie problemów elektryfikacji

Akumulatorowe systemy magazynowania energii stanowią aktualnie bardzo atrakcyjną opcję rozwiązywania ewoluujących problemów elektryfikacji. Mogą być też wsparciem w procesie przechodzenia w kierunku systemu energetycznego opartego w większym stopniu na odnawialnych źródłach energii.

Wzrosty rynku magazynów energii

Analiza Frost & Sullivan zwraca uwagę na możliwości wzrostu, które mogą obejmować:

  • Magazynowanie energii słonecznej,
  • Magazyny kolokowane do optymalizacji generacji konwencjonalnej,
  • Regulowany magazyn do wykorzystania zmieniających się przepisów i warunków rynkowych,
  • Usługi optymalizacji dla magazynów akumulatorowych sprzedawcy.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących kwestii poruszonych w najnowszej analizie firmy Frost & Sullivan można zaczerpnąć ze strony firmy. Znaleźć tam można nie tylko dokładne opisy uwzględniające tematykę modernizacji rynku energii elektrycznej. Jest tam również obszerna wiedza na temat redukcji kosztów na globalnym rynku magazynowania energii w akumulatorach sieciowych. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Źródła:

https://solarindustrymag.com/renewables-declining-costs-fuel-the-global-energy-storage-market

https://ww2.frost.com/

https://go.frost.com/GL_PR_EE_JBrinkley_K55D_GridBattery_APR21

https://en.wikipedia.org/wiki/Frost_%26_Sullivan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE