Mój Prąd 4.0 – dotacje już w 2022 roku

9 grudnia 2021 roku odbyła się konferencja „Areopag Energetyki Odnawialnej” zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Wydarzenie stało się okazją do rozmów na tematy związane z branżą OZE. Podczas wydarzenia pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska przypomniał, że wsparcie dla magazynów energii Mój Prąd 4.0 rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2021 usłyszeliśmy m.in. zapowiedź programu Mój Prąd 4.0, który niebawem wystartuje.

W pierwszym kwartale 2022 roku chcemy uruchomić program Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach prosumentów.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. OZE

Program Mój Prąd 4.0 będzie wspierał magazyny energii, o czym wspominano powyżej. Dążenie do neutralności energetycznej to ważny cel, którego realizacja wymaga działań wspierających zachowanie konkurencyjności gospodarki przy utrzymaniu akceptowalnych cen energii. Rozwój systemu musi uwzględniać wzrost popytu na moc i właściwe parametry jakościowe energii.

W dalszej części wypowiedzi pełnomocnik rządu ds.  OZE powiedział o likwidacji opustów na rynku fotowoltaiki:

Dotychczasowy model opustów doprowadził do błędnego przekonania, że system elektroenergetyczny jest powszechnie dostępnym magazynem energii. Tymczasem rozwijając OZE nie możemy zapomnieć o przepustowości sieci elektroenergetycznych. (…) Konieczne jest opracowanie rozwiązań, które przełożą się na wzrost elastyczności systemu elektroenergetycznego i zwiększenie możliwości przyłączenia OZE do sieci.

Ireneusz Zyska

Mój Prąd 4.0 w skrócie:

  • Program wystartuje w 2022 roku.
  • Dofinansowanie obejmie zakup paneli fotowoltaicznych, zakup i montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych, systemy inteligentnego zarządzania energią, magazyny energii, ciepła i chłodu.
  • Budżet wyniesie ok. 1 mld zł.
  • Z programu mogą skorzystać osoby, które brały udział w programach „Czyste Powietrze” i we wcześniejszych edycjach „Mój Prąd”.

Chcemy w ten sposób wspomóc nowe zachowania rynkowe, czyli magazynowanie energii, większa autokonsumpcja czy przesunięcie zapotrzebowania na energię w czasie.

Ireneusz Zyska

Źródła:

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Areopag energetyki odnawialnej – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Program Mój Prąd 4.0 ma wystartować w pierwszym kwartale 2022 roku – BiznesAlert.pl

Mój Prąd 4.0 – Sprawdź informacje o dotacji na 2022 rok (rachuneo.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE