Jak inflacja wpływa na koszty projektów OZE?

Zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowały wzrost kosztów energii słonecznej, energii z wiatru na lądzie oraz magazynowania energii. Obecny zauważalny wzrost kosztów pod wpływem inflacji znalazł się w granicach od 4% do 14% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak OZE nadal pozostaje najtańsze.

Według badań przeprowadzonych przez firmę analityczną BloombergNEF (BNEF) koszt energii ze źródeł odnawialnych wzrósł. Natomiast nowo wybudowane elektrownie wiatrowe na lądzie i elektrownie słoneczne o stałej osi (nieśledzące) kosztują odpowiednio 7% i 14% więcej niż rok temu.

Napędzany przez rosnące koszty materiałów, frachtu, paliwa i pracy, globalny benchmarkowy zniwelowany koszt energii elektrycznej (LCOE – Levelized Cost of Electricity) cofnął się do poziomu z 2019 roku.

Globalny LCOE dla fotowoltaiki w skali użytkowej i lądowej wiatru wzrósł odpowiednio do 45 i 46 dolarów za megawatogodzinę (MWh) w pierwszej połowie 2022 roku.

Projekty OZE tańsze niż emisyjne

Jednakże, mimo że koszt energii odnawialnej wzrósł, różnica w stosunku do produkcji energii z paliw kopalnych powiększyła się wraz z szybszym wzrostem cen paliw i węgla. Nowe projekty w zakresie lądowej energetyki wiatrowej i słonecznej są obecnie o 40% tańsze niż globalne wskaźniki BNEF dla nowych elektrowni węglowych i gazowych, które wynoszą odpowiednio 74 USD/MWh i 81 USD/MWh.

Aktualne wyzwanie – podaż OZE

Pomimo silnego wzrostu popytu na technologie niskoemisyjne w sektorze energetycznym w drugiej połowie 2021 r., podaż pozostała w tyle. Odroczenia inwestycji, zwolnienia pracowników, wcześniejsze wycofywanie aktywów i blokady osłabiły łańcuchy dostaw. Wyzwania związane z logistyką i transportem, bariery handlowe oraz zmiana struktury stosunków międzynarodowych w wyniku wojny na Ukrainie również zakłóciły przepływy handlowe.

Globalny uśredniony koszt benchmarków energii elektrycznej

Inflacja a branża magazynowania energii

Sektor akumulatorowych magazynów energii odczuł zmienność cen surowców. Benchmark LCOE dla baterii opracowany przez BNEF wynosi obecnie 153 USD/MWh, czyli o 8,4% więcej niż w pierwszej połowie 2021 roku. Cena węglanu litu, kluczowego składnika systemów baterii litowo-jonowo-fosforanowych, poszybowała w górę o 379% w ciągu ostatniego roku. Jednak zabezpieczenie materiałów dla projektów oddanych do użytku w pierwszej połowie 2022 roku opóźnia wpływ rosnących kosztów materiałów. Nie jest to więc nagły szok dla branży.

Jak wynika z analiz, inflacja choć wpływa na koszty projektów OZE, to im nie zagraża. Źródła odnawialne wciąż pozostają najtańszym źródłem w nowych projektach energetyki dla krajów obejmujących dwie trzecie ludności świata i dziewięć dziesiątych produkcji energii elektrycznej.

 

Źródła:

Inflation pushes up cost of new renewables, Energy Monitor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE