Elektrownie odnawialne tańsze niż węglowe

Prawdopodobnie prawie dwie trzecie projektów słonecznych i wiatrowych powstałych w zeszłym roku będzie generować energię tańszą niż najtańsze elektrownie węglowe.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej porównała koszty wytwarzania energii elektrycznej przez elektrownie odnawialne i węglowe. Wyniki przemawiają na korzyść energii odnawialnej. Agencja opublikowała te dane w raporcie.

Spadły koszty energii z elektrowni odnawialnych

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej ustaliła, że koszty energii odnawialnej zmniejszyły się w ostatnim czasie. Jak wynika z przeprowadzonych badań, tylko w ubiegłym roku koszty energii słonecznej spadły o 16%. Natomiast koszty energii wiatrowej na lądzie spadły o 13% a energii wiatrowej na morzu o 9%. Ponadto analizując dane z ostatnich prawie 10 lat dowiadujemy się, że spadki kosztów energii w tym okresie wynosiły kolejno:

  • ponad 85% dla energii słonecznej,
  • niecałe 56% dla energii wiatrowej na lądzie,
  • prawie 48% dla energii wiatrowej na morzu.

OZE tańsze niż węgiel

W rezultacie okazało się, że znaczna część elektrowni odnawialnych wypada lepiej od elektrowni węglowych pod względem kosztów. Prawie dwie trzecie zeszłorocznych projektów solarnych i wiatrowych jest w stanie generować energię taniej niż jakiekolwiek elektrownie węglowe.

Dziś odnawialne źródła energii są najtańszym źródłem energii. Odnawialne źródła energii zapewniają krajom związanym z węglem atrakcyjny ekonomicznie program stopniowego wycofywania, który zapewnia zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, dodaniu miejsc pracy, pobudzeniu wzrostu i spełnieniu ambicji klimatycznych.

Francesco La Camera, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency)

Elektrownie odnawialne a oszczędności

Tabela przedstawia moc elektrowni węglowych, wielkość emisji, kosztów, możliwych oszczędności
IRENA, “Renewable Power Generation Costs in 2020”

Według raportu, zastąpienie wielu istniejących elektrowni węglowych elektrowniami odnawialnymi może przynieść korzyści finansowe i ekologiczne. Pozwoli to zaoszczędzić 32,3 mld dolarów (22,8 mld funtów) rocznie na kosztach systemu energetycznego. Jednocześnie przyczyni się do uniknięcia około 3 Gt szkodliwych emisji dwutlenku węgla rocznie. Oszczędności wynikające z wycofania około 800 GW mocy węglowej byłyby równoznaczne ze zmniejszeniem o 9% światowych emisji związanych z energią w zeszłym roku.

Przyszłość elektrowni odnawialnych

Istniejące elektrownie węglowe staną się jeszcze mniej konkurencyjne niż nowe moce odnawialne. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej przewiduje, że trend spadkowy kosztów energii wiatrowej i słonecznej będzie nadal kontynuowany. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat trzy czwarte wszystkich nowych projektów słonecznych będzie tańszych niż nowe elektrownie węglowe. Z kolei koszty generowania energii wiatrowej na lądzie będą niższe o jedną czwartą od najtańszej nowej opcji węglowej.

Trend potwierdza, że tanie odnawialne źródła energii są nie tylko kręgosłupem systemu elektroenergetycznego, ale także umożliwią elektryfikację w zastosowaniach końcowych, takich jak transport, budynki i przemysł, oraz odblokują konkurencyjną elektryfikację pośrednią za pomocą odnawialnego wodoru.

IRENA, “Renewable Power Generation Costs in 2020”

Źródła:

https://www.theguardian.com/environment/2021/jun/23/most-new-wind-solar-projects-cheaper-than-coal-report?CMP=twt_a-environment_b-gdneco&fbclid=IwAR0gzMWpqd3vimRxJLvyGF6YsI89KBCzHiZIRc0mS4V3G_VZMBIuSWgBAe4

https://www.irena.org/newsroom/articles/2021/Jun/Low-Renewable-Costs-Allow-To-Power-Past-Coal

https://www.irena.org/-/media/Files/IRENA/Agency/Publication/2021/Jun/IRENA_Power_Generation_Costs_2020.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE