Czy magazyn energii się opłaca?

Często nas pytacie: „czy magazyn energii się opłaca?”, a przede wszystkim: „czy w wersję domową magazynu energii opłaca się inwestować?”. W tym tekście wskażemy główne czynniki decydujące o opłacalności magazynów energii. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu z większą świadomością będziecie podejmować decyzje związane z ich nabywaniem.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu z Was może mieć wątpliwości co do takiego rozwiązania – to zrozumiałe. W Polsce rynek magazynów energii znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju. Dlatego to rozwiązanie nie jest jeszcze bardzo powszechne i wystarczająco znane – szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie magazynów energii w gospodarstwach domowych. Jednak właściwie dobrany magazyn energii na pewno może być wartościowy dla jego właściciela.

Ile kosztuje magazyn energii?

Cena magazynu energii zależy od jego typu, wielkości i przeznaczenia. W przypadku domowych magazynów energii cena przeważnie wynosi kilka tysięcy za 1 kWh + koszty montażu i dodatkowego osprzętu. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że koszty z czasem mogą ulec zmianie. Trzeba je więc każdorazowo sprawdzać, jeśli rozważamy zakup magazynu energii. Zwłaszcza, że to m.in. od ceny zakupu zależy to czy magazyn energii się opłaca.

Na początku tego roku opublikowaliśmy artykuł pod tytułem: „Magazyn energii – cena 2022”. Oprócz przykładowych cen, osobny punkt poświęciliśmy tam zmianom prawnym mającym wpływ na opłacalność magazynu energii. Informacje w nim zawarte są wciąż aktualne, dlatego zachęcamy, aby się z nim zapoznać. Mimo, że koszty magazynu energii na ten moment nie wydają się niskie, to są niższe niż kiedyś. Dodatkowo nowe zasady programu wsparcia „Mój Prąd” umożliwiają otrzymanie środków nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale także na magazyny energii. – Zobacz też:

Dofinansowanie magazynów energii w czwartej edycji programu „Mój Prąd” kolejnym krokiem do samowystarczalności energetycznej gospodarstw domowych.

Bezpieczeństwo w kryzysie

Sytuacja klimatyczna i geopolityczna sprawia, że dzisiaj kryzys w dostawach energii traktujemy jako realne niebezpieczeństwo. Dlatego warto spojrzeć na temat z perspektywy poczucia bezpieczeństwa.

Jako redakcja portalu wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że magazyn energii posiada wiele zalet. Ale spośród wszystkich korzyści najistotniejsze wydaje się być naszym zdaniem zwiększone bezpieczeństwo zasilania na wypadek kryzysowych sytuacji. Dotyczy to zarówno przemysłowych magazynów energii do zastosowań profesjonalnych, jak i mniejszych, domowych magazynów energii.

Źródło: iStock

W przypadku czasowej przerwy w dostawie lub produkcji energii, magazyn energii zapewni jego posiadaczowi zasilanie awaryjne. W ten sposób zwiększy jego komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Mówi się, że spokój w takich momentach „wart jest każdej ceny”.

Komu magazyn energii się opłaca?

W przypadku zakupu magazynu energii wszelkie „za” i „przeciw” każdy powinien rozważyć samodzielnie. Ponadto musimy się zastanowić nie tylko nad tym czy potrzebujemy magazynu energii, czy magazyn energii się opłaca w naszym przypadku, ale także jaki ten magazyn powinien być. Każdy może mieć bowiem inne potrzeby i oczekiwania, a to właśnie od nich zależy to czy magazyn energii się opłaca. Jeśli chcemy zarobić na magazynie energii, to obecne uwarunkowania nie pozwalają na to. Natomiast jeśli naszym celem jest posiadanie zasilania na wypadek awarii lub zabezpieczenie własnej instalacji przed wyłączaniem się w godzinach szczytu, to magazyn energii się opłaca.

Zakup magazynu energii poleca się przedsiębiorcom, rolnikom, prosumentom – generalnie wszystkim tym, którzy nie mogą lub nie chcą pozwalać sobie na przerwy w zasilaniu. Dodatkowo wdrożenie takiego rozwiązania rekomenduje się w lokalizacjach szczególnie narażonych na przerwy w dostawach prądu. W takich przypadkach magazyn energii się opłaca zawsze, choć nie zawsze od razu pod względem czysto finansowym. Jednak trzeba przyznać, że magazynowanie energii z fotowoltaiki w każdym przypadku wspomaga pracę takiej instalacji oraz optymalizuje wykorzystanie energii. Dlatego w dłuższym okresie oczekuje się, że magazyn energii pozwoli na oszczędności i że będą to oszczędności znaczące.

Źródła:

Magazyn energii: Czy to się opłaca? Kalkulator – Blog ZPUE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE